Baza danych

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnej firmy bez zaawansowanych systemów ERP. To dzięki nim przedsiębiorca może w łatwy sposób zarządzać wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa, czyli – mówiąc prościej – obszarami, w których dana firma funkcjonuje.

Baza danych i jej zastosowanie

W systemach ERP najważniejszym elementem pozostaje baza danych, czyli zbiór informacji wykorzystywanych przez poszczególne narzędzia wchodzące w skład ERP. Co ważne – nie chodzi tu jedynie o tak podstawowe informacje jak np. dane osobowe pracowników. Wręcz przeciwnie, baza ta zawiera wszystkie informacje o przedsiębiorstwie.

Oczywiście dane te nie muszą mieć jednorodnego charakteru. Mają one postać rekordów, które – choć wyróżniają się bardzo różnorodną tematyką – to jednak są one „wywoływane” po wprowadzeniu stosownych instrukcji. W zbiorach tych znajdują się dane dotyczące pracowników, polityki magazynowej, zasobów fizycznych, a także danych księgowych.

Problem wrażliwych danych

Każdy system ERP musi posiadać stosowne zabezpieczenia. Dotyczą one przede wszystkim wspomnianej bazy danych, której treść (a jest ona zwykle bardzo złożona) nie może być dostępna dla wszystkich. Dlatego bardzo ważnym segmentem oprogramowania ERP jest jego moduł zabezpieczający.

Co ważne, moduł ten nie musi mieć postaci odrębnego narzędzia (choć równie dobrze może nim być!). Zwykle ochrona ta jest realizowana w oparciu o te zabezpieczenia, które są udostępniane w ramach ściśle określonego programu. Odrębną ochroną będą więc dysponować aplikacje księgowe, kadrowe, płacowe, a nawet magazynowe.

Szybkość ma znaczenie

I tu pojawia się kolejny problem. Jeśli system ERP ma spełniać określone założenia, to musi on działać szybko. Dlatego narzędzia te coraz częściej korzystają z zasobów, jakie oferuje om technologia chmury. Są one łatwo dostępne, a ich porządkowaniem i udostępnianiem zajmują się odrębne serwerownie o pokaźnych mocach obliczeniowych.

Podsumowując, bazy danych obsługiwane przez oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, muszą spełnić szereg określonych wymogów. Muszą być więc szybkie, bezpieczne, ale i łatwo dostępne. Jeśli uwarunkowania te zostaną spełnione, system ten sprawdzi się w roli głównego oprogramowania firmy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here