notariusz

Notariusz jest rodzajem zawodu prawniczego, z którym większość osób styka się najczęściej. Jego zadanie polega, najogólniej mówiąc, na urzędowym potwierdzaniu różnego rodzaju dokumentów, takich jak umowy, zaświadczenia i wiele innych. Jakie sprawy pomoże załatwić notariusz i gdzie szukać najlepszej kancelarii notarialnej?

Sprawy związane z nieruchomościami

Kancelaria notarialna z całą pewnością może pomóc we wszelkich sprawach, które związane są z nieruchomościami i prawem własności do nich. Dotyczy to przede wszystkim z podpisywaniem umów kupna i sprzedaży, a także innych, związanych z tym formalności, jak na przykład wpis do księgi wieczystej, czy przekazanie zaliczki sprzedającemu.

Wiele osób decyduje się również skorzystać z usług kancelarii notarialnej również w bardziej prozaicznych sprawach jak na przykład długoterminowy wynajem gruntu, czy wydzierżawienie innej nieruchomości. Notariusz niezbędny również będzie w przypadkach takich jak między innymi oddanie nieruchomości w wieczyste albo czasowe użytkowanie.

Pozostałe sprawy, do których konieczny jest notariusz

Na sprawach związanych z nieruchomościami zadania notariusza się oczywiście nie kończą. Kancelaria notarialna służyć może pomocą również w sprawach spadkowych. Wizyta w kancelarii konieczna będzie między innymi do tego, by uzyskać potwierdzenie dziedziczenia, czy podzielić spadek pomiędzy spadkobiorców.

Zadaniem notariusza jest również przygotowanie i urzędowe potwierdzenie wypisów i odpisów z dokumentów i dokumentacji, dzięki czemu mają one dokładnie taką samą moc prawną, jak oryginały.

Kancelaria notarialne – jak znaleźć najlepszą?

Wybór najlepszej kancelarii notarialnej nie jest łatwy i warto podejść do tej kwestii z rozwagą. Warto przede wszystkim stawiać na kancelarie cieszące się dobrą opinią i renomą. Nie bez znaczenia są również opinie wcześniejszych klientów. W dzisiejszych czasach dość łatwo można je odnaleźć w Internecie.

W tym miejscu warto przyjrzeć się też bliżej cenom usług kancelarii notarialnych. Różnice pomiędzy poszczególnymi kancelariami nie są wielkie, choć ceny poszczególnych usług mogą się pomiędzy sobą różnić. W przypadku spraw związanych z nieruchomościami cena za usługi notariusza zazwyczaj zależy od wartości nieruchomości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here