Typowe objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm to wada wzroku, która może dotknąć osobę w każdym wieku. Polega ona na nieostrym widzeniu obiektów na różnych odległościach. Wynika ona z niesymetryczności kształtu rogówki lub soczewki. Astygmatyzm może mieć różny stopień nasilenia. Nawet w przypadku lekkich i mało uciążliwych objawów należy skonsultować się ze specjalistą.

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Najbardziej charakterystycznym objawem astygmatyzmu jest nieostre widzenie przedmiotów na różnej odległości. To jednak niejedyny symptom. Pacjent ma również wrażenie zamglonego widzenia. Doświadcza on napięcia w obrębie gałek ocznych, a także bólu oczu i głowy w okolicach czoła. Często mruży i trze on oczy. Może także doświadczać problemów z koncentracją, poruszaniem się, a nawet czytaniem. Objawy te powinny być alarmujące. W razie ich wystąpienia należy niezwłocznie udać się do okulisty. Zwłaszcza że w szybki i skuteczny sposób można poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami.

Leczenie i korygowanie astygmatyzm

Metodą leczenia astygmatyzmu jest zabieg laserowy, dzięki któremu można wymodelować rogówkę. Nie każda jednak osoba się do tego typu zabiegu kwalifikuje. Wówczas skuteczną metodą korygowania wady są toryczne szkła okularowe. Alternatywą dla nich są soczewki kontaktowe. Okulary i szkła kontaktowe działają na tej samej zasadzie, poprawiając ostrość widzenia. Wybór metody jest więc kwestią indywidualną. Jedne osoby cenią sobie to, że okulary można łatwo założyć i zdjąć. Niestety, z łatwością można je uszkodzić, reagują one także na działanie czynników atmosferycznych i uniemożliwiają uprawianie niektórych sportów. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się soczewki. Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Acuvue, której soczewki chronią przed promieniowaniem UV, a także zawierają czynnik nawilżający. Są one wykonane z elastycznych i przepuszczających tlen materiałów, zapewniając komfort ich użytkownikom. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Acuvue.pl.

Astygmatyzm to wada wzroku, która pogarsza jakość codziennego funkcjonowania. Nie chodzi jedynie o gorsze widzenie i orientację w przestrzeni. Problemem są również chroniczne bóle oczu i głowy. A przecież korygowanie astygmatyzmu może być szybkie i skuteczne. Wystarczy wybrać się do specjalisty, który przeprowadzi diagnozę, a następnie przedstawi możliwe rozwiązania. Najczęściej oferuje się pacjentom korzystanie z okularów lub soczewek kontaktowych, które pozwalają na przywrócenie ostrego widzenia i powrót do codziennych aktywności. Dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here