Z czym należy udać się do dermatologa

Czasami ludzie mają tendencje do bagatelizowania objawów występujących w ich ciele bądź na zewnątrz ciała. Szybkie tempo współczesnego życia i masa obowiązków do wykonania na co dzień, sprawiają, że wiele osób nie ma czasu, by należycie zająć się swoim zdrowiem. Tymczasem moment pojawienia się u lekarza może być kluczowy.

Kiedy potrzebny dermatolog?

Dermatolog jest lekarzem od chorób skórnych, więc może pomóc w przypadku nagłego pojawienia się na skórze krost, plam, wyprysków czy przebarwień. Jakiekolwiek pogorszenie kondycji skóry powinno być sygnałem, że w organizmie może rozwijać się poważniejsza choroba, więc dla tzw. świętego spokoju, warto sprawdzić, co się dzieje.

Czasem kłopot jest bardzo wstydliwy i wówczas pacjenci obawiają się wizyty w gabinecie dermatologicznym. Boją się np., że zostaną uznani za osoby, które nie dbają o siebie należycie. Tymczasem lekarz jest od tego, by pomagać, a nie krytykować. Dla doświadczonego specjalisty, który widział już praktycznie wszystko, nie ma rzeczy dziwnych czy śmiesznych.

Po co wizyta u dermatologa?

Do lekarza tej specjalności zgłaszają się już dzieci i nastolatkowie ze zmianami skórnymi. Najbardziej powszechnym problemem jest trądzik młodzieńczy lub różowaty. Wiele młodych osób z jego powodu ma kompleksy i próbuje radzić sobie domowymi sposobami, tymczasem udanie się do dermatologa może szybciej i skuteczniej wyeliminować problem. Niektórzy także od dziecka leczą się na egzemę lub atopowe zapalenie skóry.

Wizyta staje się koniecznością, gdy kolor skóry, jej faktura lub liczba znamion drastycznie się zmienia. Nieestetyczne zmiany na ciele mogą być przyczyną wielu poważnych dolegliwości, jak problemy z wątrobą, zmiany nowotworowe w organizmie czy dolegliwości po kontakcie z kleszczem (nawet jeśli pacjent jest zupełnie nieświadomy, iż taka interakcja zaistniała).

Wizyta w poradni dermatologicznej z innych przyczyn

Dermatolog zajmuje się także dolegliwościami, które zasadniczo przynależą do lekarzy innych specjalności. Można udać się do dermatologa np. z uciążliwym łupieżem, który jest niemożliwy do wyeliminowania poprzez używanie zwykłych szamponów przeciwłupieżowych. Wówczas leczenie powinno skupić się na łojotokowej skórze głowy, zaś opieka dermatologiczna może następować we współpracy z trychologiem.

Z kolei w obszar zainteresowania podologii lekarz dermatolog wchodzi, gdy ma do czynienia z pacjentem z grzybicą lub inną chorobą stóp. Objawami, które powinny zwrócić uwagę pacjenta i skłonić go do odbycia wizyty u lekarza jest np. świąd skóry stóp ( zwłaszcza w szczelinach między palcami) lub pożółkła płytka paznokci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here