Kiedy udać się do radcy prawnego

Ludzie na ogół nie lubią korzystać z pomocy prawników. Ich usługi kojarzą się z sytuacjami problematycznymi, więc nie ma się co dziwić tej niechęci. Wiele osób zastanawia się zatem czy już nastąpił moment, że ich problem powinien rozwiązać człowiek z wykształceniem prawniczym. Czy powinien to być adwokat, notariusz, a może radca prawny? Jakie są kompetencje każdego z nich?

Kiedy udać się po poradę do prawnika?

W wielu sytuacjach porada od prawnika jest niezbędna. Niestety często spotkanie z nim kojarzy się negatywnie. Najczęstsze sytuacje, w których niezbędna jest pomoc osoby z wyksztalceniem prawniczym to: rozwody, dzielenie spadku, reprezentacja sądowa w sprawach cywilnych i karnych. Nie każdy jednak wie, że z profesjonalnej pomocy można skorzystać przy odwoływaniu się od decyzji urzędów czy przedsiębiorstw. Pomoc prawna przydaje się zarówno przedsiębiorstwom, jak i osobom prywatnym. W sytuacji, gdy pomoc prawna jest niezbędna warto zwrócić się do specjalisty. Często próby samodzielnego rozwiązania sprawy mogą skończyć się w niekorzystny sposób, co może pociągnąć za sobą wysokie koszty. W wielu sytuacjach lepiej zainwestować środki na zatrudnienie prawnika.

Radca prawny – czy jego usługi są drogie?

Radca prawny jest specyficznym rodzajem zawodu prawniczego. Już w samej nazwie ma to, że ma służyć radą w sytuacjach wymagających interwencji prawniczej. Wielu ludzi próbuje samodzielnie załatwić wiele spraw, obawiając się wysokich kosztów konsultacji prawniczych. W wielu sytuacjach jednak taka konsultacja może odbyć się bezpłatnie. W większości urzędów gminy, miasta czy starostwach powiatowych odbywają się bezpłatne porady prawne. Analogicznie przy uniwersytetach prawniczych studenci ostatnich lat udzielają pomocy bez kosztów lub pobierając symboliczną opłatę.

Czy zawsze konieczne jest zatrudnianie radcy prawnego?

W wielu sytuacjach zatrudnienie radcy prawnego jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Pomoc profesjonalisty i jego pieczątka pod pismami przyspiesza oraz ułatwia załatwienie sprawy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wystarczająca jest pomoc studenta prawa, lub samodzielne zanalizowanie sytuacji prawnej. Zawsze należy zanalizować, jaki scenariusz przyniesie najwięcej korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here