jedzenie zdrowe

Dziewięć miesięcy ciąży to dla kobiety szczególny czas. Jest to również czas wielu pytań, wyrzeczeń, niepewności i zmian. Niezwykle ważnym aspektem jest zdrowe odżywianie. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze są największym wyrazem miłości do rosnącego pod sercem małego człowieka. Często zdarza się, że zanim kobieta dowie się o ciąży lub zanim odwiedzi lekarza, który poda jej konkretne zalecenia, zdąży zjeść coś niezdrowego, wypić gazowany słodki napój czy nawet piwo. A to pierwszy trymestr jest tym najważniejszym, decydującym o dalszym rozwoju dziecka.

Najważniejszy pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze zachodzi bardzo dużo zmian w ciele kobiety i w spłodzonym człowieku. Wtedy wzrasta też zapotrzebowanie energetyczne o około 2000 – 2600 kalorii dziennie. Dokładna liczba zależy od tego, jaką pracę wykonuje kobieta i czy jest aktywna fizycznie. Najlepszą dietą dla kobiety ciężarnej w pierwszy trymestrze będzie dieta bogata w białko. Ponadto należy wziąć pod uwagę wszystkie kobiece kaprysy i zachcianki, dlatego muszą to być urozmaicone posiłki, bogate w ryby, nabiał, warzywa oraz owoce.

Pierwszy trymestr najczęściej wiąże się z wymiotami oraz nudnościami, dlatego w tym okresie kobieta raczej chudnie niż tyje. Bardzo popularnym sposobem na wstrzymanie nudności jest poranny napar z imbiru. Na nudności działają również migdały, które są bardzo zdrowe, dlatego warto nosić je w torebce. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

Jeść za dwoje?

Mówi się, że podczas ciąży i w okresie karmienia piersią należy jeść za dwoje. Jest to oczywiście nieprawda. Owszem, musimy jeść trochę więcej, ale nie trzeba na siłę wpychać w siebie jedzenia, zwłaszcza kiedy czujemy się najedzone. Ważniejsze jest, by jeść lepiej, niż przed ciążą, by nasza dieta była bogata we wszystkie potrzebne składniki odżywcze, które zaspokoją i kobietę, i dziecko.

Drugi i trzeci trymestr może przynieść ok. 12 dodatkowych kilogramów. Nie jest to norma, gdyż każda kobieta tyje w swoim tempie i nie każda przytyje dokładnie tyle samo. Jeśli podczas ciąży dopadnie nas niekontrolowane objadanie się, na pewno przytyjemy więcej niż pokazuje średnia. Aby tego uniknąć, wystarczy wyrzucić z diety puste kalorie pochodzące chociażby ze słodyczy. Warto apetyt swój i dziecka zaspokoić pięcioma niewielkimi, lecz bogatymi posiłkami, które na pewno dostarczą ogrom energii.

Świetnym rozwiązaniem dla kobiety ciężarnej może okazać się catering dietetyczny Łódź, który nie tylko dostarczy zbilansowane posiłki zgodne z wszelkimi zaleceniami, ale również oszczędzi kobiecie wyczerpujących spacerów po sklepach i opuchniętych nóg po długim staniu w kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here