Ekogroszek

Ekogroszek jest odpadem, który powstaje podczas produkcji węgla kamiennego lub brunatnego. Biorąc pod uwagę fakt, że węgiel raczej nie zniknie szybko z Polski, to można być spokojnym również o przyszłość ekogroszku. Ten rodzaj opału nie bez powodu w branży grzewczej jest jednym z największych hitów ostatnich lat. Sprawdź, dlaczego warto pomyśleć o przejściu na ogrzewanie domu właśnie tym paliwem.

Opłacalny sposób na ogrzanie domu

Polska nadal należy do krajów, w których wpływ na wybór sposobu ogrzewania domu często ma przede wszystkim koszt opału. Pod tym względem ekogroszek nie wypada najgorzej, ponieważ ma wysoką kaloryczność, przez co jest bardzo wydajny. W zasadzie jedynym nieporównywalnie tańszym opałem, choć znacznie mniej wydajnym, jest drewno. Koszt ogrzewania węglem jest właściwie taki sam, ale na korzyść ekogroszku przemawiają również inne czynniki.

Jedynym problematycznym punktem może być kwestia zakupu dość drogiego pieca retortowego z automatycznym podajnikiem. Jeśli jednak planuje się modernizację systemu grzewczego, to warto pomyśleć właśnie o takim sprzęcie. Ponadto top-ekogroszek.pl zaleca unikanie tanich podróbek, które nie są tak wydajne jak pełnowartościowy opał i ze względu na wyższe zużycie mogą okazać się ostatecznie droższym rozwiązaniem.

Nieporównywalna wygoda

Zwolennicy ogrzewania domu ekogroszkiem praktycznie zawsze podkreślają, że przejście na ten opał miało spory wpływ na jakość ich życia. I zdecydowanie nie ma w tym ani odrobiny przesady. Jednorazowe załadowanie pojemnika w piecu retortowym może spokojnie wystarczyć na kilka lub nawet kilkanaście dni. Jeśli ktoś wcześniej ogrzewał budynek węglem lub drewnem, to z pewnością zaoszczędzi sporo czasu.

Co więcej, ekogroszek Wrocław i inne miasta wspierają, czego dowodem jest wiele programów umożliwiających pozyskanie dofinansowania na wymianę pieców. Sporą zaletą sprzętu do palenia ekogroszkiem jest również to, że utrzymanie stałej temperatury w domu jest bardzo łatwe. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę na piecu po załadowaniu podajnika, żeby przez cały czas w domu nie było ani zbyt zimno, ani zbyt ciepło.

Dobre rozwiązanie dla fanów ekologii

Nie tylko wysoka wydajność ekogroszku i wygoda użytkowania pieca retortowego powinny skłonić do zmiany opału. Sporą zaletą ekogroszku jest również jego ekologiczny charakter. Nie może oczywiście konkurować pod tym względem z pelletem drzewnym, ale nadal jest ciekawą alternatywą dla węgla. Ma to związek ze stosunkowo niską emisją zanieczyszczeń podczas spalania.

Same piece retortowe również cechują się niską emisją dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Ponadto spalanie ekogroszku ze sprawdzonych źródeł oznacza mniej popiołu niż w przypadku węgla. Na dodatek niekiedy taki czysty popiół może być wykorzystany np. jako nawóz do ogródka. Z kolei wysoka wydajność opału pozwala na niższe zużycie, co z kolei wiąże się również z mniejszym zapotrzebowaniem na produkcję ekogroszku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here