Szkoła ma być dzisiaj “bliskościowa”. Tylko taka może wspierać prawidłowy rozwój każdego ucznia. Program edukacyjny ma zakładać spełniane indywidualnych potrzeb dzieci i być dopasowany do etapu ich rozwoju. Aby pomóc małym uczniom zaakceptować nowe warunki, które nie są przecież łatwe po ukończeniu przedszkola, placówka szkolna może wykorzystać proste narzędzia.
Naklejki szkolne
Szkoła może być przepełniona kolorami, ciekawymi motywami, które pozytywnie wpływają na jej atrakcyjność wizualną. Dzięki temu staje się znacznie bardziej przyjazna, uczniowie są bardziej zmotywowani i zaangażowani. Kolorowe naklejki wpływają na pozytywną atmosferę, ale z powodzeniem mogą zawierać także element edukacyjny.
Wystarczy spojrzeć na szeroką ofertę, jaka znajduje się na https://akatja.pl/. Ten sklep internetowy oferuje nie tylko naklejki, które będą zdobić ściany szkoły czy drzwi do klas, ale również takie, które pełnią funkcję edukacyjną. Na naklejkach mogą znaleźć się ważne dewizy, jakimi powinni kierować się uczniowie, cytaty poetów, tabliczka mnożenia albo podstawowe zasady ortografii. Naklejki można dobierać zgodnie z etapem kształcenia poszczególnych uczniów albo tematyką lekcji, które są realizowane w poszczególnych salach.
Podejście nauczycieli
Nauczyciel nie powinien traktować całej klasy jako ogółu, ale musi zwracać szczególną uwagę na potrzeby każdego ucznia jako jednostki. Tylko wtedy nauka może być przyjemna, a dzieci mogą wykazywać ciekawość i w ogóle chęć poznawania nowych wiadomości.
Lekcje nie powinny być teoretyczne, o ile to możliwe zaleca się ich przeprowadzanie w praktyce. Doskonale sprawdzają się wycieczki edukacyjne i wszelkie zajęcia kreatywne. Okazuje się, że dziecko w klasie wczesnoszkolnej jest w stanie skupić swoją uwagę na jednym temacie nie dłużej niż przez 20 minut. Po jego upływie koncentracja uwagi i procesy pamięci ulegają znacznemu obniżeniu.
Konieczna jest nauka poprzez zabawę, bo to właśnie ona jest najbardziej efektywna, a mały uczeń nie zostaje zniechęcony do szkoły. To istotne przede wszystkim w tym pierwszym okresie, kiedy przygoda z nauką w placówce szkolnej dopiero się rozpoczęła.
Szkoła idealna, czyli jaka?
Za najlepsze uznaje się szkoły funkcjonujące w krajach skandynawskich. Czym konkretnie się wyróżniają? Przede wszystkim nauczyciele nie pracują na podstawie z góry narzuconego programu, ale dopasowują go wedle potrzeb uczniów. W tych szkołach nie funkcjonuje też system ocen, nie ma sprawdzianów, a lekcje nie są przeprowadzane z wykorzystaniem nudnej i często niezrozumiałej dla uczniów teorii. Uczniowie nie otrzymują uwag, zamiast nich stawia się raczej na pochwały. Wszystko to sprawia, że buduje się pewność siebie, wzmacnia motywację, pobudza chęć poznawania świata.
Jak widać, nauka może być przyjemna, a szkoła przyjazna. Wydaje się koniecznym, aby polski system nauczania jak najszybciej mógł ulec całkowitej metamorfozie.