Doświadczenia chemiczne dla dzieci - sposób na ciekawą edukację Twojego dziecka

Zależy Ci na tym, aby Twoja pociecha patrzyła z fascynacją na świat? Chcesz obudzić w dziecku pragnienie zdobywania wiedzy, kreatywność i naukową smykałkę? Dobrym krokiem będzie wprowadzenie dziecka w świat nauki, bawiąc się świetnie podczas wykonywania tych kilku doświadczeń.

Wędrujące bąbelki

Pierwsze doświadczenie z pewnością zafascynuje dzieci ze względu na piękne efekty wizualne.

Do wykonania doświadczenia potrzebujesz olej, ocet, barwnik (może to być barwnik spożywczy kupiony w sklepie lub sok z buraka), soda, pipetka i dzbanek. Kiedy masz już wszystkie, możecie rozpocząć doświadczenie.

  1. Wlejcie ocet do szklanki.
  2. Dodajcie do niego barwnik.
  3. Teraz wsypcie sodę oczyszczoną do dzbanka.
  4. Wlejcie olej po ściance dzbanka (tak, aby spłynął powoli i nie posklejał, ani nie poprzesuwał sody).
  5. Weźcie pipetką kilka kropli kolorowego octu.
  6. Dodawajcie ocet po kropelce do dzbanka z olejem.
  7. Obserwujcie chemiczne czary-mary.

Jak zachodzi to doświadczenie? Kiedy kropelki octu wpadają do oleju, wędrują na dno i opadają na sodę. Gdy ocet i soda się zetkną, dochodzi do reakcji chemicznej. Ocet to kwas, a soda to zasada, razem reagują i zostaje wydzielony dwutlenek węgla, który jest gazem. Dwutlenek węgla otacza cząsteczki octu, a zatem ocet staje się lżejszy od oleju, i wędruje na powierzchnię cieczy. Tam gaz ulatuje do powietrza, a znów ciężki ocet wędruje w dół. Twoje dzieci w trakcie tego doświadczenia mogą obserwować piękne wędrujące bąbelki.

Zimowa gorąca chmura

Na dworze panuje przeraźliwy mróz? To dobra okazja na wykonanie doświadczenia, które potrzebuje niskiej temperatury. Wyjdź z dziećmi na dwór i przedstaw ciekawe zjawisko, a przy okazji pooddychajcie świeżym powietrzem.

Potrzebujecie szklankę zimnej i gorącej wody. Temperatura na zewnątrz powinna spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. Najpiękniejsze efekty zachodzą, gdy temperatura osiąga -10 stopni Celsjusza.

  1. Zamachnij się szklanką i wyrzuć najpierw zimną wodę w powietrze.
  2. Teraz zamachnij się i wyrzuć w powietrze wrzątek.
  3. Obserwuj lodową chmurę.

Kiedy z powietrzem zetknie się zimna woda, nic się nie stanie. Jednak kiedy w powietrzu znajdzie się wrzątek, gorące cząsteczki wody natychmiast wejdą w reakcję z zimnym powietrzem, woda zmieni swój stan skupienia z ciekłego na gazowy. Woda zamieni się w parę wodną i utworzy chmurę. Niektóre kropelki wody ulegną zamrożeniu i opadną na ziemię w formie zamrożonych, skrzących się kryształków.

Wędrówka wody

To doświadczenie wymaga odrobiny cierpliwości, za to jego wyniki są naprawdę ciekawe i mogą zadziwić dzieciaki. Przygotujcie 6 szklanek o tej samej lub podobnej wysokości, wodę, barwniki i ręczniki papierowe. Możemy przystąpić do eksperymentu!

  1. Ustawcie szklanki w szeregi, tak, aby stykały się ściankami.
  2. Wlejcie wodę do co drugiej szklanki.
  3. Dodajcie do każdej szklanki z wodą barwnik innego koloru.
  4. Złóżcie papierowe ręczniki w paski i włóżcie je do szklanek, tak, aby jeden koniec paska był w pierwszej szklance, a drugi w szklance obok.
  5. Odczekaj kilka godzin na rezultaty.

W tym doświadczeniu możecie zaobserwować wędrówkę wody po papierowych ręcznikach. W przeciągu tych kilku godzin woda, która wsiąkła po jednej stronie ręcznika, przetransportowała się na jego drugi koniec, w ten sposób napełniając wodą szklankę obok, która wcześniej była pusta. To zjawisko wędrówki wody będzie zachodzić, dopóki poziom wody w dwóch naczyniach nie stanie się taki sam.

Poznaj także inne proste eksperymenty dla dzieci. Mamy nadzieję, że nasze propozycje doświadczeń chemicznych Was zaciekawiły i wypróbujecie je ze swoimi małymi naukowcami. Życzymy miłej zabawy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here