Każdy właściciel telefonu spotkał się z określeniem „pamięć RAM”. Kupując nowego smartfon, wiele osób może się zastanawiać czy 4 GB RAM-u będzie wystarczająca, a może wybrać 6, 8, 12 a może 32 GB. W niektórych sytuacjach pamięć w smartfonie zaczyna się zapełniać, przez co w efekcie zaczyna brakować miejsca na kolejne zdjęcia, filmy lub aplikacje. Czym tak naprawdę jest pamięć RAM oraz co zrobić, gdy zaczyna jej brakować?
Pamięć RAM – co warto o niej wiedzieć?
Pamięć RAM z języka angielskiego oznacza Random Access Memory, czyli pamięć o swobodnym i szybkim dostępne. Jest ona niezbędna do prawidłowego działania smartfona. W przeciwieństwie do innego rodzaju pamięci ROM, czyli wewnętrznej, nie jest ona pamięcią trwałą, lecz operacyjną. Co to oznacza w praktyce? Chodzi tutaj o dane wykorzystywane w danej chwili oraz uruchomione aplikacje. RAM jest nawet o kilkaset razy szybsza niż pamięć ROM, dzięki czemu telefon może sprawnie działać i znajduj wszystkie informacje do wykonywania wydawanych poleceń. Jeżeli wyłączysz telefon lub konkretną aplikację, dane podręczne w tej pamięci są usuwane. Co się dzieje, jeżeli w smartfonie brakuje pamięci RAM? Najczęściej prowadzi to do zmniejszenia komfortu używania telefonu. Może to nawet zaburzyć funkcjonowanie całego systemu operacyjnego. W takiej sytuacji gry lub programy nie działają płynnie. Gdy pamięć ta jest bliska zapełnieniu, przed otwarciem kolejnej aplikacji system musi zwolnić miejsce, co w praktyce oznacza usunięcie danych z innej aplikacji.
Co zrobić, jeśli brakuje pamięci RAM?
Przy intensywnym użytkowaniu telefonu prawie każdemu z nas prędzej czy później zapełnia się pamięć. Co zrobić w takiej sytuacji? Możliwości jest kilka, jedną z nich jest wyczyszczenie pamięci podręcznej aplikacji. To szybki sposób, aby zwolnić nieco miejsca i sprawić, aby użytkowanie aplikacji stało się bardziej komfortowe. Innym sposobem na przywrócenie sprawność swojemu smartfonowi jest usunięcie niepotrzebnych plików, które zalegają na dysku – warto szukać ich w folderze pobierania. Znajdują się tak wszelkie filmy, zdjęcia oraz dokumenty. W zależności od ustawień zdarza się, że smartfon pobiera każde otwarte zdjęcie w Internecie, więc plików tych gromadzi się bardzo dużo. Jeżeli potrzebujesz większej przestrzeni dyskowej, możesz przenieść część przechowywanych zdjęć oraz plików z filmami na chmurę albo na kartę micro SD, dzięki czemu nie będziesz musiał ich kasować. Innym sposobem jest dokupienie pamięci RAM lub po prostu zainwestowanie w telefon, który jej dużo posiada, przykładem może być iPhone XS max 256gb używany przez osoby, które lubią oglądać filmy oraz robić dużo zdjęć.