Pamięć w telefonie

Każdy właściciel telefonu spotkał się z określeniem „pamięć RAM”. Kupując nowego smartfon, wiele osób może się zastanawiać czy 4 GB RAM-u będzie wystarczająca, a może wybrać 6, 8, 12 a może 32 GB. W niektórych sytuacjach pamięć w smartfonie zaczyna się zapełniać, przez co w efekcie zaczyna brakować miejsca na kolejne zdjęcia, filmy lub aplikacje. Czym tak naprawdę jest pamięć RAM oraz co zrobić, gdy zaczyna jej brakować?

Pamięć RAM – co warto o niej wiedzieć?

Pamięć RAM z języka angielskiego oznacza Random Access Memory, czyli pamięć o swobodnym i szybkim dostępne. Jest ona niezbędna do prawidłowego działania smartfona. W przeciwieństwie do innego rodzaju pamięci ROM, czyli wewnętrznej, nie jest ona pamięcią trwałą, lecz operacyjną. Co to oznacza w praktyce? Chodzi tutaj o dane wykorzystywane w danej chwili oraz uruchomione aplikacje. RAM jest nawet o kilkaset razy szybsza niż pamięć ROM, dzięki czemu telefon może sprawnie działać i znajduj wszystkie informacje do wykonywania wydawanych poleceń. Jeżeli wyłączysz telefon lub konkretną aplikację, dane podręczne w tej pamięci są usuwane. Co się dzieje, jeżeli w smartfonie brakuje pamięci RAM? Najczęściej prowadzi to do zmniejszenia komfortu używania telefonu. Może to nawet zaburzyć funkcjonowanie całego systemu operacyjnego. W takiej sytuacji gry lub programy nie działają płynnie. Gdy pamięć ta jest bliska zapełnieniu, przed otwarciem kolejnej aplikacji system musi zwolnić miejsce, co w praktyce oznacza usunięcie danych z innej aplikacji.

Co zrobić, jeśli brakuje pamięci RAM?

Przy intensywnym użytkowaniu telefonu prawie każdemu z nas prędzej czy później zapełnia się pamięć. Co zrobić w takiej sytuacji? Możliwości jest kilka, jedną z nich jest wyczyszczenie pamięci podręcznej aplikacji. To szybki sposób, aby zwolnić nieco miejsca i sprawić, aby użytkowanie aplikacji stało się bardziej komfortowe. Innym sposobem na przywrócenie sprawność swojemu smartfonowi jest usunięcie niepotrzebnych plików, które zalegają na dysku – warto szukać ich w folderze pobierania. Znajdują się tak wszelkie filmy, zdjęcia oraz dokumenty. W zależności od ustawień zdarza się, że smartfon pobiera każde otwarte zdjęcie w Internecie, więc plików tych gromadzi się bardzo dużo. Jeżeli potrzebujesz większej przestrzeni dyskowej, możesz przenieść część przechowywanych zdjęć oraz plików z filmami na chmurę albo na kartę micro SD, dzięki czemu nie będziesz musiał ich kasować. Innym sposobem jest dokupienie pamięci RAM lub po prostu zainwestowanie w telefon, który jej dużo posiada, przykładem może być iPhone XS max 256gb używany przez osoby, które lubią oglądać filmy oraz robić dużo zdjęć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here