Makrama – czym jest i do czego służy?

0
228

Makrama to słowo, które coraz częściej się słyszy w kontekście urządzania wnętrz i rękodzielnictwa. Jest to sztuka plecenia, która nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. Istnieje wiele różnych technik makramy, od tych prostych, które z powodzeniem opanuje nawet początkujący w tej dziedzinie, po bardziej zaawansowane. Zastanawiasz się, czym dokładnie jest makrama? Co można stworzyć za pomocą sznurka bawełnianego? Odpowiadamy poniżej!

  1. Makrama – małe dzieło sztuki ze sznurka bawełnianego
  2. Ozdabianie wnętrz i tworzenie praktycznych przedmiotów
  3. Technika makramy

W ostatnim czasie makramy zyskują coraz większą popularność.

Makrama – małe dzieło sztuki ze sznurka bawełnianego

Makrama jest techniką dekoracyjnego zaplatania sznurków. Używamy do niej samych rąk (nie trzeba korzystać z takich narzędzi jak druty, igły czy szydełko). Sztuka ta polega na wykonywaniu różnego rodzaju ozdób ze sznurka (dekoracyjne makramy na ścianę), ale również praktycznych przedmiotów typu handmade codziennego użytku, np. toreb, kwietników, podkładek pod talerze. Jeśli ciekawią Cię makramy i chcesz samodzielnie stworzyć swoje małe dzieło sztuki, poradnik makrama krok po kroku jest dla Ciebie. Z jego pomocą stworzysz swoje pierwsze makramy. Makrama nie jest trudna, jeśli wiesz, od czego zacząć. Na początku warto zacząć od mniejszych i prostszych projektów, by nabrać większej wprawy.

Ozdabianie wnętrz i tworzenie praktycznych przedmiotów

Makramy są wykorzystywane do dekoracji mieszkań. Ich podstawową funkcją jest funkcja estetyczna – wnoszą one piękno, cieszą oczy oraz poprawiają nastrój domowników. Wykonane tego typu techniką przedmioty odznaczają się charakterystycznym, niepowtarzalnym stylem, który z roku na rok zyskuje kolejne rzesze miłośników.
Najbardziej popularnymi są makramy wykonywane na patykach i wieszane na ścianach. Dzięki nim można przyozdabiać dom. Sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przytulna, przyjemniej się w niej przebywa, a w mieszkaniu przybywa emocjonalnego ciepła. Dekoracje ze sznurków wyglądają naturalnie, co jest cechą pożądaną np. w stylu boho. Wiele osób dzięki tym ozdobom po prostu czuje się lepiej w swoich czterech ścianach.
Jednak makramy to również przedmioty o bardziej praktycznych funkcjach. Makramy kwietniki pozwalają zawiesić sobie roślinki pod sufitem albo na ścianach. Makramy zakładki do książek pozwalają nam zaznaczyć odpowiedni fragment książki, do którego później komfortowo możemy powrócić. Niektórzy rękodzielnicy robią techniką makramy torby, plecaki, doniczki do kwiatów, ozdoby na ręce, hamaki czy breloczki do kluczy.

Technika makramy

Technika makramy polega na zaplataniu, wiązaniu, nawijaniu oraz skręcaniu sznurków za pomocą różnych splotów. Część z nich jest bardzo prosta i pozwala nowym osobom szybko rozpocząć swoją przygodę z tym szlachetnym rodzajem rękodzieła. Są jednak także charakteryzujące się większym stopniem skomplikowania – wymagają one większego doświadczenia i wprawy. Ilość rodzajów splotów i ich łączenia w różne kompozycje sprawiają, że makrama stanowi bogactwo różnorodnych wyrobów i wzorów.
Współcześnie makramy powstają zazwyczaj ze sznurka bawełnianego, jednak nie jest to żadną żelazną regułą. Wynika to bardziej z licznych zalet materiału, jakim jest bawełna. Makramę możemy zrobić z dowolnego rodzaju sznurka, według naszego gustu, preferencji, potrzeb, czy artystycznej wizji. W przeszłości do wyrobu makram wykorzystywano sznurek lniany. Obecnie świat makram jest zdominowany przez bawełnę i właśnie tego typu sznurki są polecane do tworzenia – zwłaszcza osobom początkującym w tej dziedzinie.

Makramy są aktualnie bardzo modne. Ich potencjał jest duży i – jak wykazaliśmy w tekście – ma sporo zastosowań. Stanowią one dekoracje domowe, zwłaszcza w aranżacjach w stylu boho. To bez wątpienia bardzo ładne uzupełnienie sypialni, pokoju gościnnego lub miejsca pracy. Techniką makramy można również wykonywać wiele przedmiotów codziennego użytku, które charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here