Owulacja

Każda kobieta przynajmniej raz w swoim życiu zastanawiała się, jak rozpoznać owulację? Jakie towarzyszą jej objawy? Czy wtedy można zajść w ciążę?
Owulacja jest zwana jajeczkowaniem. Podczas tego procesu zostają wytworzone komórki jajowe, które następnie mogą się połączyć z plemnikiem. W tym przypadku dochodzi do zajścia w ciążę. Podczas owulacji pęka pęcherzyk Graafa, który stanowi otoczkę w jajniku kobiety).
Taka wiedza, jak rozpoznać owulację, jest niezwykle istotna wśród kobiet, które planują powiększenie rodziny. Dlatego warto znać swój cykl miesiączkowy, zaznaczać jego termin w kalendarzyku i obserwować zmiany zachodzące podczas dni płodnych.
Warto wspomnieć, że pomocne mogą się okazać aplikacje na telefon, w których kobiety mogą zaznaczać swój cykl, zapisywać objawy, planować poczęcie dziecka, a nawet obserwować rozwój płodu w trakcie ciąży! W dobie dzisiejszych technologii znajdziemy w tym zakresie wiele ułatwień.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak rozpoznać owulację. Nie przykładają do tego większej uwagi i nie potrafią rozpoznać objawów owulacji.
Głównym objawem wśród wielu kobiet w czasie owulacji jest obrzmiałość piersi. Są one wrażliwe na dotyk i mogą pobolewać. Śluz w pochwie w tym okresie jest dosyć gęsty (podobny do białka jaja kurzego) i bardzo rozciągliwy. Temperatura, która jest mierzona w pochwie, wzrasta o kilka kresek.
Najłatwiej jest rozpoznać owulację kobietom z regularnym cyklem miesiączkowym (zazwyczaj przyjmuje się, że miesiączka wtedy występuje co 28 dni). Wtedy owulacja następuje w połowie cyklu, czyli w czternastym dniu, co łatwo obliczyć.
Kobiety niestety bardzo często mają nieregularny cykl, dlatego trudno im rozpoznać owulację. Warto wtedy udać się do ginekologa, który pomoże w tej kwestii. Nieregularne cykle mogą stanowić przeszkodę w zajściu w ciążę oraz mogą wynikać z zaburzeń w gospodarce hormonalnej.
Niektóre kobiety w trakcie owulacji miewają różne przykre objawy, typu rozdrażnienie, apatia, zmęczenie, nerwowość… W tym czasie wiele kobiet ma także większą ochotę na zbliżenia płciowe z partnerem.
Może także wystąpić delikatne plamienie, jednak nie u wszystkich kobiet. Powstaje wskutek spadku estrogenów i nie jest ono powodem do niepokoju. Plamienie okołoowulacyjne może trwać nawet trzy lub cztery dni, warto w tym okresie wspomóc się wkładkami higienicznymi i dbać odpowiednio o higienę intymną.
Odpowiadając na pytanie, jak rozpoznać owulację, nie można jednoznacznie stwierdzić, że u każdej kobiety występują takie same objawy. Ponadto często dochodzi do zaburzenia owulacji, przykładowo jeśli kobieta chorowała lub w jej organizmie doszło do jakichś zmian. Czasami nawet drobne przeziębieni prowadzi do przyspieszenia jajeczkowania, czy też opóźnienia.
Co ciekawe, w aptece dostępne są testy owulacyjne, które każda kobieta może kupić bez recepty. To może być bardzo pomocne rozwiązanie dla kobiet planujących ciążę.
Przyjmuje się, że największe szanse na zapłodnienie, przeważnie występują około dwa dni przed i dwa dni po owulacji (pomijając oczywiście samą owulację),

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here