Jakie rękawiczki medyczne sprawdzą się najlepiej

W przychodniach, szpitalach, laboratoriach, ale także w gabinetach kosmetycznych czy w studio tatuażu obowiązują zaostrzone normy sanitarne. Oznacza to między innymi stosowanie rękawiczek, zawsze wtedy kiedy dochodzi do bliskiego kontaktu. Ich zadaniem jest ochrona przed kontaktem z groźnymi patogenami. Jakie normy muszą spełnić rękawiczki medyczne?

Dlaczego należy stosować medyczne rękawiczki ochronne?

Bliski kontakt oraz obecność krwi, śliny czy innych płynów ustrojowych sprawiają, że wszelkiego rodzaju zabiegi medyczne czy kosmetyczne to stan podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o zakażenia. Dlatego w przychodniach, szpitalach, laboratoriach, salonach kosmetycznych, studiach tatuażu czy piercingu obowiązuje nakaz zakładania jednorazowych rękawiczek.
Te muszą być przeznaczone na użytek medyczny. Ich bardzo ważną cechą powinna być szczelność, żeby nie przepuszczały niebezpiecznych patogenów, ale też chroniły przed substancjami chemicznymi.

Rękawiczki medyczne – który materiał będzie najlepszy?

W sklepach dostępne są medyczne rękawiczki z różnych materiałów: lateksu, winylu i nitrylu. Tylko pozornie te modele się nie różnią. W praktyce każdy ma swoje wady i zalety.
Szczególną popularnością cieszą się rękawiczki lateksowe. Są stosunkowo niedrogie, a wytrzymałe i szczelne. Może się jednak zdarzyć, że wywołają uczulenie. Wtedy do wyboru pozostają jeszcze rękawiczki winylowe i nitrylowe. Te pierwsze nadają się szczególnie do substancji tłustych, nie powinny mieć jednak długiego kontaktu z rozpuszczalnikami. Zarówno do substancji tłustych, jak i rozpuszczalników nadają się za to bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przez to droższe rękawiczki nitrylowe.

O czym jeszcze pamiętać, kupując rękawiczki jednorazowe medyczne?

Kupując rękawiczki medyczne, trzeba zwrócić uwagę jeszcze na dobór rozmiaru. Te nie mogą się zsuwać ani być za ciasne, bo nie spełnią swojej roli. Pielęgniarka czy lekarz muszą mieć dobre wyczucie dotyku oraz swobodę ruchu, by mogli prawidłowo wykonywać swoją pracę.
Gdzie szukać rękawiczek medycznych wysokiej jakości? Przede wszytkim w sklepach medycznych – stacjonarnych albo internetowych. Te dają pewność, że zakupione rękawiczki jednorazowe nadają się na użytek medyczny i dobrze spełnią swoją rolę ochronną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here