Interesowały Cię różne przypadki z dziedziny chorób w medycynie? Być może interesują cię tematy związane z kryminalistyka? Bez względu na to jaka jest odpowiedź na to pytanie, to jeśli czytasz ten artykuł zastanawiasz się nad pracą patologa. Przede podejmowanem decyzji zawsze należy rozeznać się nieco w temacie. Tak samo w tym przypadku warto, dowiedzieć się, co będzie należało do twoich obowiązków oraz jak wygląda taka praca i jakie wymogi musisz spełniać. W tym artykule odpowiadamy na wszystkie te pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Bez zbędnego gadania – zaczynajmy!
Przeczyta też: https://www.zawody.pl/praca-patologa/
Jakie są dziedziny tej nauki?
Inaczej mówiąc patologia jest nauka, która należy do dziedziny medycyny zajmującej się badaniem przyczyn, mechanizmów powstawania i rozwoju, a także skutków chorób. Rozumiana jest jako nauka, która bada etiologię, patogenezę, zmiany morfologiczne i zmiany czynnościowe w przebiegu chorób.
W postępie i rozwoju nad badaniami pojawiło się dużo działów, które odnoszą się w bardziej szczegółowy sposób do tego zagadnienia, a są to:
- histopatologia,
- immunopatologia,
- logopatologia,
- neuropatologia,
- osteopatologia,
- psychopatologia,
- patologia seksualna,
- patologia społeczna,
- patofizjologia,
- patomorfologia,
- patologia zwierząt,
- anatomia patologiczna zwierząt,
- histopatologia zwierząt,
- patofizjologia zwierząt,
- patomorfologia zwierząt,
- fitopatologia.
Na czym polega praca patologa?
W pracy na takim stanowisku główne skrzypce gra przede wszystkim medycyna. Jednak to, czym będzie się konkretnie zajmować, zależy od rodzaju specjalizacji, który wybierzemy.
Kiedy jednak mówimy o stricte pracy patologa możemy wymienić obowiązki takie jak:
- analiza chorób,
- wyjaśnianie przyczyn zgonów,
- oględziny zwłok,
- analiza mechanizmów rozwoju chorób i patologii,
- badanie zaburzeń układu odpornościowego.
Może się wydawać, że jest to specjalista, który znajduje się wszędzie tam, gdzie dochodzi do nieoczekiwanej tragedii, a także ma ciągły kontakt z policją. Wbrew pozorom patolog nie ma żadnego kontaktu z takimi służbami, ponieważ przeprowadza sekcje osób, które umarły w szpitalu i ustala przyczynę ich zgonu. Swój czas spędza głównie przed mikroskopem, a pozostały czas przeznacza na sekcję zwłok, z wykorzystaniem wykrawanego materiału operacyjnego. Do jego zadań należą również czynności administracyjne.
Zobacz też: https://odkrywcy.pl/jak-wyglada-praca-zootechnika/