Czcionka

Niejednokrotnie, przeglądając strony internetowe, w oko wpadnie nam jakiś logotyp albo napis stworzony za pomocą atrakcyjnego wizualnie fontu. Chcemy wówczas wykorzystać ten sam krój pisma do stworzenia czegoś samemu, jednakże może okazać się to trudne. W Internecie można znaleźć tysiące fontów, więc znalezienie tego jednego czasem graniczy z cudem. Możemy oczywiście próbować skontaktować się z autorem – co jednak w sytuacji, gdy aktor po prostu nie pamięta nazwy kroju albo nie ma też z nim kontaktu? Szukanie jaka to czcionka może nastręczyć nam trudności. Na szczęście w Internecie istnieją strony przeznaczone specjalnie dla osób poszukujących konkretnego kroju pisma. Opierają się one głównie na próbce wyglądu poszukiwanego fontu. Z tego powodu zaleca się zrobienie zrzutu ekranu (screen-shot) z poszukiwaną czcionką. Im lepsza jakość próbki, tym większe szanse, że strona odnajdzie poszukiwany krój pisma, więc nie warto robić zdjęć ekranu telefonem. Gdzie można odnaleźć poszukiwaną czcionkę? Jedną z takich stron jest WhatTheFont. Strona jest w języku angielskim, jednakże nieznajomość tego języka nie powinna być problemem. Aby zacząć, należy za pomocą metody „przeciągnij i upuść” wgrać obrazek z poszukiwaną czcionką w wyróżnione pole. Następnie należy nacisnąć niebieską strzałkę. Serwis WhatTheFont wskaże po chwili te kroje pisma, które najbardziej pa
sują do wgranej próbki i poszukiwanego kroju pisma, wraz z poglądem napisu. Możemy również wpisać własny tekst w wyróżnione pole, by zobaczyć, jak będzie wyglądać w danym kroju pisma. Dodatkowo za pomocą jednego kliknięcia możemy przejść do strony, na której pobierzemy – jeśli jest darmowa – lub zakupimy wybrany font. W przypadku fontów zarówno darmowych jak i płatnych należy wczytać się w informacje o czcionce – być może autor nie zezwala na użycie darmowego kroju pisma w zastosowaniach komercyjnych. Z serwisu możemy korzystać również w wersji mobilnej – wówczas po pobraniu odpowiedniej aplikacji na nasz telefon będziemy mogli zrobić zdjęcie poszukiwanego fontu i skorzystać z podpowiedzi. Kluczem będzie tutaj wyraźne, nierozmazane zdjęcie w dobrej jakości.
Jeśli nie odnaleźliśmy poszukiwanego kroju pisma, nic straconego. Serwis po rejestracji umożliwia wgranie próbki fontu na forum – tam użytkownicy z całego świata mający doświadczenie z różnego rodzaju czcionkami pomogą odnaleźć szukany krój. Zawsze można też przejrzeć katalog popularnych, nowych lub często wyszukiwanych krojów pisma – być może tam znajdziemy to, co nas interesuje. Aby zainstalować znaleziony font na naszym komputerze, należy go pobrać, a następnie otworzyć i użyć opcji „zainstaluj” lub skopiować do folderu Fonts w folderze Windows na dysku, na którym zainstalowany jest nasz system operacyjny. Podobnie wgrywanie czcionek wygląda w systemie MacOS. Tam również instaluje się czcionkę, otwierając plik. Zarządzać można nią poprzez program Album z czcionkami. Ta aplikacja pozwala również w łatwy sposób zarządzać pobranymi krojami czcionek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here