CD-ROM W pigułce

Czym są płyty CD-ROM?

Płyty CD- Rom przechodzą do lamusa. Niestety wyparły je podręczne dyski przenośne, a także wirtualne serwisy typu Cloud. Świat idzie do przodu, a stare technologie są wypierane przez nowsze. W latach 90, CD-ROM, podobnie jak płyty kompaktowe były bardzo popularne jako nośniki danych, muzyki, filmów a przede wszystkim gier komputerowych, które stanowiły nawet wartość kolekcjonerską. W dobie cyfrowych platform sprzedażowych i programów streamingowych, płyty CD-ROM są tylko symbolicznymi pamiątkami, honorującymi wspieranie producenta czy artysty.
Dyski te skutecznie wyparły wszelkie dyskietki. Płyty są zbudowane z krążków poliwęglanowych, pokryte cienką warstwą aluminium. Idealna warstwa do odbijania światła. Powierzchnię odblaskową ze wgłębieniami, odczytywał promień lasera półprzewodnikowego, emitowanego przez odtwarzacz cd lub stację cd w komputerze. Laserem po płycie steruje moduł przewodnikowy. Emituje on światło bliskiej podczerwieni. Wszystkie płyty podzieloną są na sektory bitów. Podstawowa wielkość to 120 mm, ale istniały również mini cd-romy z mniejszą pojemnością o średnicy 80 mm. Z upływem lat, powstawały coraz nowsze stacje nagrywające, które zapisywały dane na krążkach. Również technologia w samych płytach znacząco się zmieniała.
Wytwórnie, zwłaszcza muzyczne, mają swój osobisty identyfikator, który służy przeciw dokonywaniami utworzenia nielegalnej kopii. W latach 90 nikt nie przykładał wagi do praw autorskich, tak więc rosły w siłę stragany z nielegalnymi płytami cd. Były to programy lub gry.
Takowe stoiska przeżywały renesans na długo przed dostępnością do nagrywarek cd.

Jak nagrać płytę cd?

Wokół stosowania płyt CD-ROM w praktyce, powstawała cała masa programów służących do nagrywania danych. Od prostych, nagrywających tylko jedną sesję, po złożone, wielosesyjne aplikacje. Jeśli chcesz nagrać płytę tylko raz bez możliwości edycji miejsca, włóż płytę CD-R do stacji CD-ROM w komputerze. Uruchom stosowną aplikację i przeciągnij dane, które chcesz nagrać. Sprawdzaj na bieżąco pasek, czy masz wciąż wystarczająco miejsca. Dobrze się zastanów, czy zamknąć na dobre sesje, czy wciąż ma być ona otwarta. W każdym programie jest opcja burn, czyli wypalenie podłoża płyty przez laser. Ostrożnie wybieraj prędkość procesu. Jeśli wybierzesz szybkość, przekraczającą możliwości twojej nagrywarki, możesz uszkodzić płytę i sprzęt! Postępuj zgodnie z instrukcją, zawartą przy kupnie programu do nagrywania. W żadnym razie nie przerywaj procesu nagrywania, gdyż stale uszkodzisz wtedy płytę CD! Uważaj też na samą płytę CD-ROM. Nośnik przestaje prawidłowo być odczytywany przez laser, kiedy płyta jest porysowana lub poplamiona. Po nagraniu trzymaj przedmiot w pudełku lub kopercie. Nie wystawiaj krążka na działania słoneczne i skrajną temperaturę. Zastanów się nad kupnem droższego CD-RW. Dzięki tej płycie, do woli możesz usuwać i nagrywać ponownie dane w wielu sesjach. Jednym kliknięciem łatwo wymażesz całą zawartość do końca. Nie musisz martwić się o brak miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here