Alternatywne finanse

W dzisiejszych czasach doszło do sytuacji, gdzie tradycyjne pieniądze czy złoto nie są jedynymi nośnikami wartości. Społeczeństwo coraz bardziej interesuje się alternatywnymi walutami. Jedną z coraz bardziej popularnych form są krypto waluty.

Czym są krypto waluty?
Z technicznego punktu widzenia są to elektroniczne impulsy, wygenerowane poprzez sieć odpowiednio skonfigurowanych serwerów. Fakt posiadania odpowiedniej ilości krypto waluty jest odnotowany w portfelu elektronicznym, danego użytkownika. Sieć umożliwia zdobywanie krypto walut oraz ich transfer pomiędzy użytkownikami sieci. Całość transakcji jest szyfrowana wysokiej jakości zabezpieczeniami kryptograficznymi, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo całej sieci. Większość krypto walut jest oparta o protokół blockchain, ale nie jest to obecnie reguła, a nowe technologie powstają równie szybko co same waluty.

Jakie mamy rodzaje krypto walut?
Najpopularniejszą obecnie na rynku krypto walutą jest bitcoin, który był jedną z pierwszy i zyskał największą popularność. Jego wartość w wielu momentach dochodziła nawet do 50 tysięcy złotych. Sama ilość rodzajów elektronicznych monet jest duża, a wartości poszczególnych mogą się znacząco różnić.

Jak zdobyć BitCoin?
Najpopularniejszą metodą jeszcze do jakiegoś czasu było wygenerowanie bitcoin’ów poprzez wykonanie odpowiednich obliczeń matematycznych. Jeszcze jakiś czas temu, sporo osób budowało dedykowane urządzenia, składające się z dużej ilości kart graficznych w celu zdobywania coraz to większych ilości monet.
Nie jest to jednak jedyny sposób pozyskiwania krypto walut. Można je także zakupić, korzystając z oferty wielu kantorów i giełd. W przypadku ręcznego wydobywania lepiej jest się skupić na nowo powstających walutach, głównie ze względu na wzrost poziomu trudności wydobycia tych najpopularniejszych walut. W wielu przypadkach może to być po prostu nieopłacalne. Rosnąca wartość krypto walut jest związana ze zwiększającym się poziomem trudności wydobycia, warto zaznaczyć, że obecna wartość jest wiele wyższa niż w początkowym etapie popularności.

Status prawny.
Większość państw posiada nieuregulowany status prawny względem transakcji wykonywanych za pomocą krypto walut. W związku z tym, przez większość państw jest on legalny w użyciu. Niektóre państwa, jak Niemcy, uregulowały obrót bitcoin’em, a w kraju tym od wszystkich transakcji są odprowadzane podatki.
Warto zwrócić uwagę, że cała sieć krypto walut ze względu na swoją anonimowość, może być wykorzystywana do prania brudnych pieniędzy. Czasami jest także podstawową walutą wykorzystywaną w przypadku przestępstw, co miało miejsce w przypadku giełdy silkroad, gdzie można było kupić niedozwolone przedmioty lub narkotyki. Transakcje były wykonywane przy użyciu bitcoin’a, przez co transakcje były praktycznie nienamierzane.
Kolejną obawą, jaką niosą za sobą krypto waluty, jest stan gospodarki, która do tej pory była przyzwyczajona do obracania konkretnymi ilościami pieniędzy, a na skutek popularności bitcoin’a ilość pieniędzy w światowej gospodarce się zwiększa, co może powodować inflację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here