Robimy pompony

Pompon – nieodzowny element zimowej czapki, zarówno tej dziecięcej, jak i dla dorosłych. Taśmy z malutkimi pomponikami ozdabiają chusty, szale, ozdobne poduchy, kapy, koce a nawet zasłony. W czasie obowiązkowej służby wojskowej, stęsknione dziewczyny wykonywały ozdobne kolorowe pompony swoim narzeczonym wychodzącym z wojska.

Jak zrobić pompony?
To nic trudnego! Jest kilka różnych sposobów ich wykonania. Wszystko zależy od wielkości, jaką chcemy uzyskać.
Jak zrobić pompony wielkości monety: aby wykonać tak małe pompony nie potrzeba specjalnych narzędzi,wystarczy widelec lub nawet dwa palce i niewielka ilość włóczki w wybranym kolorze. Włóczkę owijamy wokół ząbków widelca, im więcej razy ją owiniemy, tym pełniejsza będzie kulka. Kiedy uznamy, że ilość włóczki jest wystarczająca odcinamy ją. Przygotowujemy niewielki kawałek włóczki wystarczający do związania pompona i przewiązujemy nim w połowie włóczkę, którą nawinęliśmy na widelec. Nawiniętą włóczkę, którą przewiązaliśmy po środku ściągamy z widelca. W miejscach gdzie były zewnętrzne zęby widelca rozcinamy włóczkę. Gotowe!
Jak zrobić pompony większe od monety: do wykonywania większych pomponów będziemy potrzebowali dwóch jednakowych krążków wyciętych z grubej tektury z dziurą wyciętą pośrodku. Wewnętrzne koło nie powinno być zbyt duże, jego wielkość powinna być wystarczająca do przełożenia niewielkiego kłębuszka wełny z której robimy pompon. Wielkość pompona zależy od tego jaka jest średnica zewnętrznego koła pomniejszona o wewnętrzną dziurę. Oba krążki, ułożone jeden na drugim dokładnie owijamy włóczką. Należy uważać, by włóczka była nawinięta równomiernie, żeby pompon był równą kulką. Po szczelnym owinięciu krążków włóczką odcinamy włóczkę i przygotowujemy kawałek włóczki wystarczający do związania pompona. Ostre nożyczki wkładamy między zewnętrzne krawędzie krążków i wzdłuż nich rozcinamy owiniętą włóczkę. W czasie rozwijania należy uważać, żeby krążki się nie przemieściły. Po rozcięciu włóczki, ostrożnie wkładamy pomiędzy krążki przygotowany uprzednio do związania kawałek wełny, szybko, zdecydowanym ruchem związujemy pompon. Gotowy pompon wyciągamy środkową dziurą spomiędzy krążków.
Innym sposobem wykonania większych pomponów są specjalne plastikowe obręcze dostępne w pasmanteriach. Sprzedawane są w komplecie zawierającym kilka różnych średnic obręczy. Sposób wykonania pomponów jest taki sam jak w przypadku kartonowych krążków, z tą różnicą, że plastikowe obręcze są zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż kartonowe krążki, które są narażone na przecięcie w czasie wykonywania pomponów.
Jak zrobić pompony dwu lub więcej kolorowe? Wystarczy przygotować włóczkę w odpowiednich kolorach, a następnie odpowiednio przeplatać ją przez plastikowe obręcze lub kartonowe krążki. Jeżeli owiniemy połowę obręczy / krążka jednym kolorem a połowę innym otrzymamy pompon dwukolorowy, po połowie w każdym kolorze. Jeżeli będziemy owijać krążki / obręcze dwoma lub większą ilością kolorów w tym samym czasie otrzymamy pompon wielokolorowy mieszany, zwany także melanżowym.
Powodzenia!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here