Telefon dla seniora - czym powinien się charakteryzować?

Smartfony są nieodzowną częścią współczesnego życia i nie da się już bez nich dzisiaj normalnie funkcjonować zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ciągła konieczność bycia online oraz ogromna wartość bycia zawsze na bieżąco z rozmaitymi informacjami sprawiły, że znaczna część społeczeństwa takie urządzenie posiada i jest dobrze zaznajomiona z jego użyciem. Dla większości osób użytkowanie smartfona to coś oczywistego, nad czym — z nielicznymi wyjątkami — nie trzeba się nadmiernie zastanawiać.

Istnieje jednak grupa społeczna, dla której posługiwanie się najnowszymi technologiami oraz ich przyswajanie jest zadaniem niezwykle trudnym, stanowiącym olbrzymie wręcz wyzwanie. Grupę tę stanowią seniorzy. Chociaż część osób w podeszłym wieku całkiem dobrze radzi sobie nawet z najnowszymi technologiami, zdecydowana większość z nich zmaga się w swoim życiu z przeszkodami nie do obejścia, co prowadzi do różnego rodzaju wykluczeń, a smartfony nie są tu wyjątkiem. Nie zawsze da się co prawda osobie starszej objaśnić technologiczne zawiłości, ale można wybrać dla niej smartfon, który będzie w miarę dostosowany do jej potrzeb oraz możliwości.

Osoby starsze nieobeznane z technologiami smartfonów używają jedynie do czynności najbardziej podstawowych. Smartfon dla seniora nie musi być więc niezwykle mocny i w ogromnej większości przypadków sprawdzą się tutaj liczne na rynku budżetowce. Ogromna większość z nich wystarczy do komfortowego dzwonienia, korzystania z komunikatorów i przeprowadzania wideorozmów. Coraz więcej seniorów korzysta także z popularnych mediów społecznościowych, które pozwalają im być w ciągłym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi, a także trzymać rękę na pulsie, dostarczając interesujące ich informacje.

Warto dla seniora wybrać telefon z prostą w obsłudze nakładką lub ją doinstalować. W przypadku osób borykających się z problemami ze wzrokiem dobrze jest dostosować do nich interfejs. Istnieje na rynku pewna ilość modeli smartfonów, które posiadają interfejs przyjazny osobom w podeszłym wieku. Dotarcie do rozmaitych funkcji powinno być dla nich jak najprostsze. Zalicza się do tej kategorii między innymi możliwość szybkiego odnajdywania plików, tak, aby senior nie musiał spędzać wielu godzin, myśleć nad tym, jak wysłać mms.

Smartfony ze swoimi dużymi wyświetlaczami są zbawieniem dla wielu seniorów, którzy nie byliby w stanie korzystać z archaicznych telefonów komórkowych z klawiszami, jednak warto pamiętać o tym, aby nie przesadzać tu z przekątną wyświetlacza, gdyż telefon powinien być dla nich poręczny, a jego obsługa dotykiem nie powinna być dla nich zbyt uciążliwa i nie powinna zbytnio ich nadwyrężać. Warto wybrać więc smartfon kompaktowy i lekki. Osobie starszej lepiej więc nie kupować urządzenia o przekątnej ponad 5 cali, a takie są dziś normą. Wielu producentów jednak produkuje od czasu do czasu modele telefonów o wyświetlaczach 5-calowych, a nawet mniejszych. Trzeba tylko dobrze poszukać. Można też zakupić któryś z nieco starszych modeli, gdyż jeszcze niedawno smartfony z wyświetlaczami 4-4,5-calowymi były w zasadzie normą.

Dobrze dobrany smartfon z całą pewnością pomoże mniej zaadaptowanym do korzystania z nowoczesnych technologii seniorom odnaleźć się w cyfrowym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here