Okres wypowiedzenie.

Rezygnacja z pracy jest spowodowana wieloma czynnikami. Do najczęstszych należy odejście z powodu złej atmosfery, niewystarczających zarobków, dostania lepszej oferty czy braku możliwości rozwoju. Niezależnie od tego czym jest ta decyzja w głównej mierze pokierowana, należy napisać wypowiedzenie i wręczyć je pracodawcy. Pamiętajmy by nie palić za sobą mostów, żegnać się w nieprzyjemnej atmosferze. Zadbajmy raczej o to by nas dobrze zapamiętali. Nigdy nie wiadomo czy przyszły pracodawca nie zadzwoni do konkretnej firmy celem zapytania o opinię o naszej pracy.
Wraz z rezygnacją z pracy zastanawiamy się również jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje? Jeśli zależy nam na odejściu szybko, możemy w porozumieniu z obecnym pracodawcą przyśpieszyć ten okres. Jednak tutaj warto podkreślić, że nie musi się on na to godzić. Jest to jego dobra wola, nie ma takiego obowiązku.
To jaki okres wypowiedzenia mamy zależy od tego ile czasu przepracowaliśmy w danej firmie. Oczywiście liczą się tylko umowy o pracę, nie zaś zlecenia czy o dzieło. Jeśli nasze zatrudnienie jest na okres próbny, dłuższy niż 2 tygodnie, wtedy mamy wypowiedzenie 3 miesiące. Ten sam czas obowiązuje w przypadku, gdy mamy umowę o pracę krócej niż 6 miesięcy. Oczywiście im dłużej jesteśmy zatrudnieni, tym samym zwiększa nam się okres wypowiedzenia. Jest to dobre, gdy pracodawca chce z nas zrezygnować ale niewątpliwie staje się to wadą, gdy chcemy jak najszybciej odejść z naszego miejsca zatrudnienia i rozpocząć pracę w nowej firmie. Dla osób, które pracują co najmniej 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, zaś w przypadku 3 lat i więcej są to 3 miesiące.
Wiele osób decyduje się lub jest wysyłanych na urlop przed ustaniem stosunku pracy. Dzieje się tak ponieważ przysługuje nam prawo do jego wykorzystania lub ekwiwalent pieniężny jeśli tego nie zrobimy. Dzięki temu przebywając na urlopie, możemy np. wcześniej rozpocząć pracę u innego pracodawcy lub po prostu wykorzystać ten czas na wypoczynek, relaks. Zależy to wyłącznie od nas.
Rezygnacja z pracy jest coraz częstszym zjawiskiem. Zmienia się tryb życia, oczekiwania. Wiele osób już nie pracuje w firmie przez kilkanaście lat ale chce zmian. Mimo wszystko nie możemy zapominać o tym by pozostawić po sobie dobre wrażenie. Nawet jeśli współpraca nie układała się po naszej myśli. Dzięki temu łatwiej będzie o korzystne referencje, opinię pracodawcy. Nasi współpracownicy również nie powinni odczuć niechęci czy obojętności. Należy się z każdym pożegnać, podziękować za współpracę. Miłym gestem będzie przyniesienie ostatniego dnia słodkiego poczęstunku np. czekoladki czy cukierki. Dzięki temu będziemy milej wspominani. Poza tym nie wiemy czy kogoś nie spotkamy w naszym przyszłym miejscu pracy, czy od kogoś nie będzie zależała decyzja zatrudnienia nas. Jeśli zapamięta naszą osobę jako kulturalną, z klasą do samego końca to i pozostanie w nim pozytywne wspomnienie. Pamiętajmy również by rozliczyć się ze wszystkiego z obecnym pracodawcą, oddać narzędzia służbowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here