Muzyka jest zwierciadłem duszy
Muzyka jest zwierciadłem duszy – tak samo dla artysty, jak i dla osób, będących jej odbiorcą. Pozwala nie tylko wyrażać emocje, ale pomaga także nad nimi panować, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka potrafi koić nerwy lub wzbudzić w jej słuchaczu energię. Każdy z nas potrzebuje doświadczyć sztuki pięknej, jaką jest muzyka, oczywiście każdy robi to na swój sposób, dla jednych doskonałym rozwiązaniem będzie przelanie swoich emocji na papier, dla innych zbawienne okaże się uspokojenie się w rytm ulubionych delikatnych rytmów. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że artysta żyje w każdy z nas, jednak nie każdy chce oddać się tego typu ekspresji. Czy bycie artystą jest trudne? Jak napisać piosenkę, która porwie serca tłumów?
Daj wyraz swoim emocjom
Dobra muzyka to z pewnością taka, która pozwala oderwać się od rzeczywistości, zapomnieć o własnych problemach i ukoić zszargane nerwy. Z dobrą muzyką, a w zasadzie tekstami piosenek, lubimy się utożsamiać, ponieważ daje nam to pewne poczucie integralności z innymi, pozwala także poczuć, że nie tylko my przeżywam trudne chwile i borykamy się z problemami, które niejednokrotnie spędzają sen z powiek. Artysta powinien być kimś, kto potrafi w sposób szczególny przelać swoje myśli na papier, doskonale intuicyjnie wie, jak napisać piosenkę, aby dotarła ona do serc wielu słuchaczy. Każdy artysta wie, że aby tak mogło się stać, musi pisać prosto z serca, każdy wers piosenki musi nieść za sobą pewien ładunek emocjonalny, który zebrał się w duszy twórcy po przeżyciu trudnych chwil. Wbrew pozorom zdecydowanie łatwiej stworzyć utwór, który będzie mówił o bólu i smutku, niż wesoły kawałek o przyjemnej zabawie i umiejętności korzystania z życia pełnymi garściami. Dzieje się tak dlatego, że złe wydarzenia i trudne emocje zdecydowanie bardziej wpływają na psychikę i są odbierane silniej emocjonalnie.
Ludzie, którzy zastanawiają się nad tym, jak napisać piosenkę, przede wszystkim powinni skupić się na tym, o czym chcą ją napisać i co pragną za jej pomocą przekazać. Nie obejdzie się także bez podstawowej wiedzy z zakresu muzyki, rytmiki oraz tworzenia tekstów. Niektórzy mają w sobie dar, pozwalający pisać im z natchnieniem, bez zastanowienia i zdobywania całej wiedzy, inni z kolei muszą zdobyć podstawy, bez których muzyka nie może istnieć. Dylematem często staje się także fakt, czy lepiej najpierw napisać tekst, do którego zostanie wybrana lub stworzona muzyka, czy może jednak do konkretnych już rytmów zacząć tworzyć własne wersy. Wybór tak naprawdę należy bezpośrednio do artysty, nie ma żadnych z góry ściśle ustalonych wymagań, które mogłoby narzucić kolejność tworzenia pełnowymiarowego utworu. Jest to kwestia tylko i wyłącznie indywidualna.
Muzyka jest czymś, co powinno dawać radość, cieszmy się zatem także faktem jej powstawania, dajmy sobie radość z procesu, jaki trzeba przejść, aby mógł powstać utwór, który będzie chwytał za serca lub podrywał do tańca setki, a może nawet miliony słuchaczy.