Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Dyski zewnętrzne do komputerów i laptopów to świetne rozwiązanie dla wszystkich użytkowników, którzy chcą rozszerzyć pamięć swojego komputera lub dla tych, co potrzebują przenosić dużą ilość danych na fizycznym nośniku ze sobą. Niezależnie od tego czy zabrakło nam pamięci, czy zależy nam na mobilności i zabezpieczeniu swoich danych dodatkową kopią, dyski zewnętrzne to świetne urządzenia które posiadają szereg różnych zastosowań.
Pytanie tylko, Jaki dysk zewnętrzny wybrać? jaki spełni nasze oczekiwania oraz będzie odpowiedni do naszych zastosowań. Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie zadanie ma spełniać nasz przyszły dysk oraz jakie ma posiadać parametry. Decydując się na zewnętrzny dysk twardy mamy do wyboru tradycyjne dyski talerzowe, które oferują najlepszy stosunek wielkości do ceny, ale nie dorównują nowym dyską typu SSD pod względem prędkości odczytu i zapisu. Dodatkowo dyski SSD są o wiele trwalsze od tradycyjnych dysków talerzowych, gdyż nie posiadają ruchomych części.
Wszystkie współczesne dyski zewnętrzne są zasilane za pomocą standardowego złącza typu USB i są kompatybilne z każdym komputerem PC czy laptopem. Wystarczy wpiąć świeżo zakupiony dysk i jest on z reguły od razu gotowy do pracy.

To na jaki dysk zewnętrzny się zdecydujemy zależy w dużej mierze od tego ile pieniędzy chcemy na niego przeznaczyć. Obecnie na rynku dominują dyski SSD, gdyż pod każdym parametrem po za stosunkiem wielkości pamięci do ceny, przewyższają tradycyjne dyski talerzowe. Też praca na dysku SSD jest o wiele szybsza i co za tym idzie, przyjemniejsza. Pozostają jeszcze do omówienia parametry dodatkowe takie jak estetyka danego urządzenia, oraz jego dodatkowe funkcje. Dla niektórych użytkowników istotnym dodatkiem jest zapewnione sprzętowo szyfrowanie danych. Niektóre dyski mają wbudowany moduł szyfrujące dzięki czemu dane są dostępne jedynie po podaniu odpowiedniego klucza. Istnieją również konstrukcje posiadające czytnik linii papilarnych, który umożliwia kontrolowanie dostępu do danych zapisanych na dysku. Takie rozwiązanie praktycznie wyklucza możliwość odblokowania dysku i jego odczytanie przez niepożądanego użytkownika.

Aspekt estetyki urządzenia celowo pomijam, gdyż istnieje tyle możliwych kolorów, wykończeń, designów, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Warto za to wspomnieć, że niektóre przenośne dyski zewnętrzne mogą się pochwalić podwyższoną klasą odporności na wilgoć, czy nawet klasę gwarantująca nieprzerwaną pracę dysku nawet po całkowitym zanurzeniu. Analogicznie istnieją dyski zewnętrzne wyposażone w specjalne wzmacniane obudowy, dzięki czemu mogą one przetrwać ciągłe wibracje lub upadek nawet ze znacznej wysokości.

Reasumując odpowiedz na pytanie Jaki dysk zewnętrzny wybrać, jest w dużej mierze zależne od naszych potrzeb, ilości pamięci która będzie nam potrzebna, miejsca eksploatacji tego dysku, oraz to czy będą na nim przechowywane wrażliwe dane które warto zabezpieczyć dodatkowymi środkami bezpieczeństwa. Niezależnie od naszych potrzeb, na rynku jest niezliczona liczba różnych kombinacji tych cech, dzięki czemu bez problemu odnajdziemy dysk zewnętrzny, spełniający wszystkie nasze potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here