Jak ugotować ciecierzycę?

Ciecierzyca zalicza się do szerokiej grupy roślin strączkowych, jest więc produktem, który zawiera mnóstwo wartości odżywczych, witamin i minerałów. Podobnie jak inne rośliny strączkowe, jest świetnym źródłem białka pochodzenia roślinnego, dzięki czemu może stanowić nieodłączny element diety dla wegetarian czy wegan. Jeżeli stykamy się z tym strączkiem po raz pierwszy, na pewno zastanawiamy się, jak ugotować ciecierzycę. Sprawa jest dość prosta i nie wymaga żadnych nadzwyczajnych umiejętności kulinarnych, musimy jedynie pamiętać o kilku zasadach.
Przede wszystkim bardzo ważne jest wcześniejsze namoczenie ciecierzycy. Powinno trwać ono nie mniej niż osiem godzin, a najlepiej będzie, jeśli zostawimy ją w wodzie na całą noc. Odpowiadającą nam ilość ciecierzycy wrzucamy do garnka i zalewamy ją zimną wodą z kranu. Ciekawym i przydatnym trikiem jest dodanie sody oczyszczonej do wody. Dodatkiem tym szczególnie powinny zainteresować się osoby, które cierpią na wzdęcia i mają problemy z trawieniem, a jak wiadomo rośliny strączkowe, w tym właśnie ciecierzyca, na pewno nie należą do posiłków łatwostrawnych.
Jak ugotować ciecierzycę, kiedy już ją odpowiednio długo namoczymy?
Wylewamy wodę, w której się moczyła, przepłukujemy nasiona i wrzucamy z powrotem do garnka, znów zalewając ją wodą i wstawiamy na gaz. Ciecierzyca powinniśmy gotować mniej więcej godzinę na wolnym ogniu, ale dobrze będzie, jeśli co jakiś czas do niej zajrzymy i skontrolujemy jej miękkość. Pamiętajmy, żeby przynajmniej przez pierwsze pół godziny nie gotować cieciorki pod przykryciem, dzięki czemu wyparuje część niekorzystnych składników. Powinniśmy również co jakiś czas zebrać z wierzchu gotującej się wody zbierającą się pianę, która powstaje na skutek gotowania rośliny strączkowej.
Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze gotowanie ciecierzycy jest konieczne. Są dania, do których przyrządzenia wystarczy uprzednie namoczenie nasion i już możemy się zabierać za przygotowywanie posiłku. Przykładem takich potraw jest hummus lub kotlety z ciecierzycy, popularnie nazywane falafelami. Hummus przygotujemy przez zblendowanie namoczonej ciecierzycy z dodatkiem oleju roślinnego i charakterystycznej przyprawy jaką jest kumin, czyli kmin rzymski. Dodajemy również zmieloną kolendrę (która swoją drogą ułatwia trawienie nasion roślin strączkowych), sól, pieprz i wyśmienity hummus gotowy. Możemy także eksperymentować i tworzyć swoje własne wariacje tej potrawy poprzez dodawania innych składników: warzyw, przypraw czy nawet owoców. Ciekawą opcją jest przygotowanie hummusu na słodko z dodatkiem na przykład masła orzechowego czy miodu. W przypadku falafeli proces przygotowania przebiega podobnie. Blendujemy ciecierzycę z odpowiednimi składnikami, a następnie formujemy małe kotleciki i je smażymy lub pieczemy.
Wiemy już, jak ugotować ciecierzycę, nie zawsze jednak możemy mieć na to czas, pamiętajmy więc o możliwości użycia ciecierzycy z puszki czy ze słoika. Odlewamy nasiona z zalewy i mamy produkt gotowy do spożycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here