Jak zresetować router, gdy nie pamiętamy do niego hasła?

Zdarza się, że zapomnimy hasła do naszego domowego Wi-Fi lub routera albo zmienią się inne ustawiania sieciowe. Jeżeli znajdziemy się, w którejś z wymienionych sytuacji to zresetowanie urządzenia sieciowego będzie niezbędną czynnością. I właśnie w tym momencie często zadawanym pytaniem jest: Jak zresetować router. Czynność tę możemy dokonać na dwa sposoby w zależności od tego czy posiadamy dostęp do oprogramowania naszego urządzenia.
W przypadku, gdy jesteśmy w stanie zalogować się na nasz router zresetowania hasła może się okazać bardzo proste. Praktycznie każde oprogramowanie zawiera odpowiednią zakładkę, w której możemy wrócić do ustawień fabrycznych. Funkcja ta nosi nazwę Factory Defaults (w przypadku języka angielskiego) lub Ustawienia domyśle (w przypadku języka polskiego). Wówczas nasze hasło do Wi-Fi i routera oraz inne parametry zostaną przywrócone do takiej postaci, jaką przewidział twórca urządzenia. Aby poprawie zalogować się do naszego routera będą niezbędne takie dane jak adres IP sprzętu oraz nazwa użytkownika i hasło. W przypadku, gdy domyśle ustawienia nie były zmieniane takie informacje można znaleźć w instrukcji obsługi bądź na spodzie urządzenia.
Jeżeli jednak nie posiadamy danych do logowania lub zostały one zmodyfikowane należy posłużyć się drugim sposobem przywracania routera do ustawień fabrycznych. Metoda ta będzie wymagała od nas znalezienia urządzenia sieciowego oraz posiadania podstawowych narzędzi. Gdy mamy już nas sprzęt elektroniczny w ręku należy przejść od razu do tylnej strony routera gdzie znajdują się wszystkie porty wejścia – wyjścia. Wówczas szukamy dokładnie przycisku oznaczonego napisem reset. Guzik ten dość często znajduje się przy antenie wzmacniającej sygnał. Jeżeli go znajdziemy to w tym momencie możemy natrafić na dwie sytuacje. Pierwsza to taka, że owy włącznik będzie się znajdował w głębieniu a druga, że umiejscowiony jest on od razu na boku obudowy. W pierwszym przypadku będziemy musieli się posłużyć jakimś cienkim przedmiotem np. igłą, aby dostać się do niego guzika.
Aby zresetować router należy przytrzymać ten przycisk przez około 5 s. Po tym właśnie czasie na krótką chwilę zaświeconą się wszystkie lampki na obudowie. Gdy tylko zgasną wówczas nasz router został już przywrócony do ustawień fabrycznych. Po takim zabiegu należy koniecznie pamiętać o zmianie niektórych ustawień fabrycznych, jakimi są: nazwa i hasła do Wi-Fi albo domyślne dane logowana do routera. Takie czynności zwiększą bardzo mocno bezpieczeństwo naszej domowej sieci.
Tak jak widać przywracanie routera do ustawień fabrycznych jest bardzo łatwą czynnością. Przyda się ona w przypadku, gdy nasze urządzenie sieciowe zaczyna gorzej chodzić albo chcemy je sprzedać i nie będziemy przekazywać naszych ważnych informacji kolej osobie postronnej. Również operacja ta będzie niezbędna, gdy zapomnimy ważnych danych do logowania, co w przypadku ludzkiej pamięci może przydarzyć się szybko. Możemy również zauważyć, że czynności te nie wymagają od nas żadnej wiedzy technicznej oraz informatycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here