W żadnym kraju nie są, tak bardzo jak w Polsce rozpowszechnione grzyby. Zarówno ich zbieranie jak i przetwarzanie czy spożywanie – Polsce jest bardzo powszechne. Chętnie chodzimy sami czy całymi rodzinami po lasach. W Polsce grzyby można zbierać od czerwca do przymrozków na przełomie października i listopada. Grzybiarze rozpoczynają sezon zbieraniem kurek, później pojawiają się czerwcowe borowiki szlachetne, koźlarze czerwcowe, a także czerwone koźlarze, podgrzybki czy jesienne gąski.
Zebrane grzyby można przetworzyć na wiele różnych sposobów, co również jest polską specjalnością. Jak gotować grzyby aby były one możliwie smaczne i lekkostrawne? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Grzyby suszone przed ugotowaniem, należy możliwie dokładnie umyć. Następnie trzeba zalać je zimną wodą w garnku lub misce i tak zalane pozostawić najlepiej na całą noc. Zlewamy wodę w której moczyły się grzyby do innego garnka, ale jej nie wylewamy (!). Pomagamy sobie sitkiem o gęstych oczkach. Pamiętamy aby osad z dna, pozostał na nim, jego nie przelewamy. Zlaną wodę należy umiarkowanie posolić i grzyby gotujemy w niej około 30 minut.
Grzyby które są świeżo zebrane lub mrożone – ich nie trzeba wcześniej moczyć. Gotujemy je również w lekko osolonej wodzie, przez około pół godziny. Jak gotować grzyby? Warto dobrze to wykonać, aby grzyby zachowały w sobie maksimum składników odżywczych. Zwłaszcza że ostatnie badania dowodzą iż grzyby są bogate w sole mineralne i zawierają wiele cennych składników. Grzyby gotujemy około 30 minut ale pilnujemy aby były one cały czas przykryte wodą. Po ugotowaniu, grzyby wyjmujemy łyżką cedzakową lub odlewamy na sitku.
Jak gotować grzyby aby nie nabrały goryczy? Świeże grzyby należy dokładnie przebrać, oczyścić i ewentualnie przemyć jeśli będzie taka konieczność. Do czyszczenia warto użyć pędzelka z miłym włosem lub szczoteczki do warzyw. Grzyby które zostały umyte, należy potem osuszyć ręcznikiem papierowym.
W przypadku grzybów mrożonych, należy pamiętać że są gatunki które przez ich zamrożeniem – wymagają obgotowania, aby wyzbyć się z nich fizjologicznej goryczy. Mowa tu m.in. o kurkach oraz rydzach. Należy je obgotować ale nie powinno się ich moczyć.
Gotowanie grzybów ma także na celu, pozbycie się niechcianych gości z wnętrza grzybów. Pomaga ono także w dokładniejszym ich oczyszczeniu. Podczas gotowania i późniejszego przelewania prze sitko z gęstymi oczkami – większość nieczystości zostanie właśnie na sitku i dni garnka. Niektóre osoby uważają także, że z ugotowanych grzybów, bardziej wydobywa się aromat.
Aby grzyby były lekkostrawne, należy gotować je w sosie własnym, a unikać wszelkiego rodzaju dodatków typów śmietana, zioła. To właśnie dodatki sprawiają, że grzyby są obciążeniem dla naszej wątroby.
Grzyby można nie tylko gotować ale także suszyć oraz marynować.
Poddanie grzybów termicznej obróbce jest najprostszą możliwością. W sklepach można kupić suszarki przeznaczone do suszenia warzyw, owoców, ziół oraz właśnie grzybów. Świetnie sprawdza się to rozwiązanie, kiedy mamy mało czasu na gotowanie czy marynowanie grzybów.
Z całą pewnością, każdy grzybiarz znajdzie idealny dla siebie sposób aby należycie zagospodarować zebrane grzyby.