Edukacja młodych ludzi

Obecnie młodzież w Polsce ma bardzo duży wybór odnośnie swojej edukacji. Mogą wybierać w naprawdę dużej ilości szkół podstawowych oraz średnich. Dawniej nie było aż tak dużego wyboru, jednak czasy się zmieniły i teraz jest dużo lepiej w tym temacie. Jest to bardzo ważna decyzja, ponieważ to właśnie od wyboru szkoły zależy przyszłość dziecka. Wybór ten wpłynie na to, jak potoczy się dalsza kariera zawodowa młodego człowieka. Nie można więc podchodzić do tego lekkomyślnie. Zła decyzja we wczesnym okresie życia może skutkować złymi konsekwencjami w dorosłym życiu.

Obecny system edukacji jest oparty na szkołach podstawowych oraz szkołach średnich. Dawniej istniały jeszcze szkoły gimnazjalne. Ich utworzenie nie przyniosło oczekiwanych skutków, więc kilka lat temu zapadła decyzja o ich likwidacji. Jeszcze do niedawna mieliśmy sześć klas podstawowych, trzy klasy gimnazjalne oraz trzy klasy liceum (ewentualnie cztery klasy technikum, jeśli ktoś zdecydował się chodzić do szkoły takiego typu i tam kontynuować swoją edukację). Obecnie jest to osiem klas szkoły podstawowej oraz odpowiednio cztery klasy liceum lub pięć klas technikum. Kiedyś edukacja w technikum uchodziła za gorszą i nie była pożądana przez rodziców dla swoich dzieci. Wybierano najczęściej naukę w liceum, a następnie na studiach. Doprowadziło to do dużego wzrostu liczby obywateli z wykształceniem wyższym i zaczęło dla nich po prostu brakować miejsc pracy. Okazywało się, że magistrzy po mniej pożądanych kierunkach studiów, mogli liczyć co najwyżej na przykład na pracę w gastronomii w roli kelnera lub kucharza. Wiązało się to oczywiście z dużym rozczarowaniem w sytuacji gdy osoba taka liczyła na to, że zdobędzie odpowiednie wykształcenie, które przyniesie jej godne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Pozostawało jedynie udać się za granicę w celu poszukiwania lepszych warunków zatrudnienia. Obecnie do łask wróciły szkoły zawodowe i techniczne. Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych fachowców, którzy skończyli odpowiednie szkoły i są dobrze przygotowani do wykonywania zawodu. Obecnie dużym problemem jest znalezienie hydraulika czy mechanika. Nawet jeśli uda nam się znaleźć taką osobę, to najczęściej musimy się liczyć z długimi okresami oczekiwania na usługę oraz wysokimi cenami. Prosta naprawa samochodu może kosztować nawet kilkaset złotych. Kilka lat temu było to wprost niewyobrażalne. Nie dziwi więc powracająca popularność edukacji w szkołach technicznych. Młody człowiek po technikum samochodowym może liczyć na naprawdę dobre zarobki. Niestety dzisiaj młodzi ludzie wolą wiedzieć jak oswoić konia w minecraft, niż korzystać z pożytecznej wiedzy.

O edukacji dziecka warto pomyśleć jak najwcześniej. Już końcowy okres nauki w szkole podstawowej to czas na zastanowienie się, jaką drogę powinna obrać nasza pociecha. Warto pamiętać, że szkoła techniczna również oferuje możliwość zdawania matury, więc absolwent takiej szkoły wciąż ma otwarte drzwi na uczelnie wyższe, gdzie może skończyć studia, niekoniecznie pracując fizycznie. Wybór powinien zależeć od indywidualnych predyspozycji naszego dziecka oraz jego marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here