Można powiedzieć, że całe życie gonimy za motywacją. Motywacją do nauki, pracy, ćwiczeń, zdrowego odżywiania i wielu, wielu innych rzeczy – przede wszystkim tych, które są dla nas ciężkie, nieinteresujące czy nieinteresujące, ale konieczne. Szukamy porad na jej temat w książkach czy Internecie, na przykład tutaj: http://twoja-motywacja.pl/. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego tak trudno jest nam się zmotywować, nawet jeśli bardzo czegoś chcemy (na przykład marzymy o dostaniu się na dobre studia, ale nie możemy się zmusić do ślęczenia nad książkami)?
Najtrudniej jest na początku
Można spotkać się ze stwierdzeniem, że zbudowanie nawyku trwa 28 dni. Jest to pewna generalizacja, natomiast faktycznie nie da się ukryć, że początki są zawsze najtrudniejsze, a po pewnym czasie nawet mało przyjemne czynności mogą stać się mało uciążliwą rutyną. Trzeba pamiętać, że zmiana swoich wieloletnich przyzwyczajeń i złych tendencji nie może być prosta ani szybka.
Jest to problematyczne i znacznie utrudnia motywację, ponieważ ludziom ciężko skupić się na odległych celach, kiedy efekty ich działań widać będzie dopiero po jakimś czasie. Prowadzi to do zniechęcenia i rozczarowania. Dlatego też bardzo dobrym pomysłem jest ustalenie sobie nie jednego, a co najmniej kilkunastu kamieni milowych, do których będziemy dążyć. Dzięki temu co jakiś czas będziemy świętować małe sukcesy i nie odpuścimy już na samym początku.
Motywacja nie jest dana na zawsze – można ją łatwo stracić
Raz osiągnięta motywacja może łatwo zostać stracona. Należy uważać, aby po prostu się nie wypalić. Dobrą opcją jest próbowanie ciągle nowych rozwiązań i nowych wyzwań, aby ustalona rutyna nie zaczęła nam nagle ciążyć. Dobrą opcją może być na przykład, jeśli potrzebujemy motywacji do sportu, spróbowanie nowego rodzaju ćwiczeń czy gry zespołowej, aby rozbudzić w sobie na nowo zapał.
Ciężej może być w przypadku motywacji na przykład do pracy czy nauki, ale, przy odrobinie kreatywności, również da się w ich zakresie poczynić pewne zmiany. Można na przykład spróbować nowej metody nauki czy innej partii materiału, a jeśli chodzi o pracę, poprosić o zamianę części obowiązków na inne, o ile to możliwe, czy przykładowo poszukanie zatrudnienia w większej firmie, gdzie będą czekały bardziej ambitne projekty.
Więcej wskazówek i porad na temat motywacji, w tym do konkretnych czynności, znaleźć można tutaj: http://twoja-motywacja.pl/.