Czas, aby zadbać o siebie

Za nami koniec starego roku i początek nowego roku, a przed nami wiosna, która zbliża się wielkimi krokami. To taki magiczny czas w roku, dzięki któremu mamy więcej w sobie energii oraz zapału do działania. Warto ten czas wykorzystać mądrze i dowiedzieć się między innymi jak dbać o siebie w odpowiedni sposób.
Gdy nauczymy się jak dbać o siebie, okaże się że życie jest piękniejsze samo w sobie, że więcej nam się chce, że lepiej nam zaczynają różne rzeczy, których wykonanie do tej pory, sprawiało nam wiele kłopotów.
Odpowiednia pielęgnacja samego siebie, pozwoli nam cieszyć się dobrym samopoczuciem, zmniejszy się ilość chorób, a ponad to poprawi się nasza kondycja, ogólna sprawność, a i skóra będzie nam wdzięczna stając się gładszą i jędrniejszą.

Warto aby dbanie o siebie zacząć jak najszybciej, małymi krokami. To nie musi być życiowa rewolucja. Małe kroczki, także są ważne i również zaprowadzą nas do wymarzonego celu. Najważniejsze jest to, aby pielęgnowanie siebie wykonywać regularnie, nie od przypadku do przypadku. Systematyczność, zagwarantuje nam, że nowe nawyki staną się codzienną pozytywną rutyną.

Podstawowe zasady dotyczące działań jak dbać o siebie, są bardzo oczywiste, zna je każdy z nas. Ale często nie chcemy zrozumieć i uwierzyć, że właśnie dzięki nim, osiągniemy zdrowsze ciało i umysł. Dobrze jest móc się o tym przekonać na własnej skórze.

Jeśli tylko mamy taką możliwość, wsłuchajmy się w swój organizm i śpijmy tyle godzin aby po wstaniu czuć się wypoczętym. Dla jednej osoby będzie to 6 godzin. dla kogoś innego 8 godzin. Jest to indywidualna kwestia, zależna m.in. od rodzaju wykonywanej pracy czy trybu życia, a także wieku. Oprócz ilości snu, dobrze jest zwrócić także uwagę na jakość snu. Należy porządnie wywietrzyć sypialnie przed snem, sprawić aby było w niej cicho i spokojnie. Ponad to, dobrze jest aby kolacja była lekkim posiłkiem, zjedzonym na około 2 godziny przed spaniem. Wieczorem należy unikać lub znacznie ograniczyć spożywanie napojów zawierających kofeinę.

Warto także postawić na zdrowe, prawidłowe odżywianie się. Nie chodzi o przechodzenie na specjalną dietę. Mowa o tym aby zmienić sposób myślenia na temat jedzenia. A także aby zacząć dokładnie czytać i rozumieć etykiety ze składem znajdujące się na opakowaniu. Jeśli tylko czas i dobra organizacją pracy pozwalają, należy unikać produktów przetworzonych czy od razu gotowych do spożycia. Zdecydowanie bardziej nasz organizm będzie nam wdzięczny, jeśli zdecydujemy się sami przygotowywać posiłki z półproduktów, świeżych, pełnoziarnistych. Dobrze jest także wprowadzić do codziennego jadłospisu takie produkty, które wpływają na przyspieszenie metabolizmu oraz takie które zapobiegają odkładaniu się tłuszczu. Spożywając w ciągu dnia warzywa oraz owoce, a także orzechy, jajka, kasze, makarony i wiele innych zdrowych produktów, nasz organizm będzie nam bardzo wdzięczny.

Należy także poświęcić trochę czasu na ruszanie się. To nie musi być trening na siłowni czy zajęcia które owszem sprawiają, że się ruszamy, ale kompletnie nam nie sprawiają radości. Poprzez ruszanie się można np. wyjść jeden czy dwa przystanki wcześniej z komunikacji miejskiej. Po drobne zakupy można przejść do pobliskiego sklepu spacerkiem lub rowerem. Mając czas wolny, warto wybrać się na basen. Wpływa on zbawiennie na cały nasz organizm, wzmacnia mięśnie oraz sprawia że normuje się nam krążenie. Działa także kojąco na wszelkie bóle kręgosłupa oraz wady postawy.

Dbając o ciało, należy nie zapominać również o duszy. Każdy z nas ma różnego rodzaju pasje czy hobby. Może to być tanieć, śpiew, majsterkowanie, podróżowanie, czytanie książek i całe mnóstwo innych zajęć. Warto planując swój dzień czy tydzień, wygospodarować w nim czas dla siebie. Czas w którym oddanym się swoim pasjom i ulubionym zajęciom. Oczywiście, że to nie zawsze jest takie łatwe. Wtedy, warto zadbać o relaks w ciszy i spokoju, nawet jeśli taka chwila miałaby trwać 30 minut.

Ważną rzeczą jest systematyczność, ale nie nuda. Warto zadbać o nowe doznania, nowe znajomości, nowe odwiedzane miejsca, warto zdobywać nowe umiejętności. Przełożą się one bardzo pozytywnie na nasz mózg, który zmuszony do nowych działań, staje się otwarty i kreatywny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here