Złomowanie pojazdu samochodowego

Polskie przepisy, które dotyczą wyrejestrowania samochodu są bardzo rygorystyczne. Jeżeli jakaś osoba nie dopilnuje formalności z tym związanych, może liczyć się z tym, że poniesie karę, która może ją kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Jak wyrejestrować auto?
Samochód, który nie jest już nam potrzebny, nie można w naszym kraju tak po prostu odstawić oraz o nim zapomnieć. Poza tym, auto, które zostało raz zarejestrowane w naszym kraju musi mieć zawsze wykupione obowiązkową polisę OC. Jeśli dany pojazd nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia o odpowiedzialności cywilnej, wcześniej bądź później do właściciela tego pojazdu zgłosi się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z żądaniem zapłacenia odpowiedniej kary za brak ważnej polisy OC.
Wymóg posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotyczy także tych samochodów, które nie wyjeżdżają w ogóle na drogi, na przykład. od paru lat stoją nieużytkowane w garażu.
W Polsce, inaczej niż u naszych zachodnich sąsiadów, nie da się czasowo wycofać z ruchu samochodu osobowego.Taką możliwość przewidziano tylko dla pojazdów w których dopuszczalna masa całkowita jest powyżej 3,5 tony. Dotyczy to ciężarówek oraz autobusów.
Kierowca, który nie chce opłacać obowiązkowej polisy OC, musi pojazd formalnie wyrejestrować. Decyzję związaną z wyrejestrowaniem samochodu zawsze warto przemyśleć. Ponieważ raz wyrejestrowanego auta nie uda się powtórnie zarejestrować. Wyjątek stanowi w tym wypadku samochód, który został odzyskany po kradzieży oraz zabytkowy, który ma dwadzieścia pięć lat. Poza tym, którego model nie jest produkowany od co najmniej piętnastu lat oraz uznany został przez rzeczoznawcę za unikatowy bądź o szczególnym znaczeniu dla historii motoryzacji.
Ponownie można w naszym kraju zarejestrować ciągnik bądź przyczepę rolniczą. Ograniczenia takie nie dotyczą także pojazdów, które zostały czasowo wycofane z ruchu przed 1998 rokiem, a które mogą być ponownie zarejestrowane w przypadku zmiany właściciela, który kupił ten pojazd.
Należy pamiętać o tym, że nie da się wyrejestrować auta oraz nadal posiadać go legalnie. Przepisy bowiem mówią o kilku przypadkach, w których to samochód można wyrejestrować.
Złomowanie niesprawnego samochodu, czyli oddanie go do uprawnionej stacji demontażu działa zawsze za zgodą wojewody oraz jest wpisany do specjalnego wykazu.
W przypadku dostarczenia niekompletnego samochodu osobowego stacja demontażu pojazdów ma prawo domagać się od osoby, która chce zezłomować taki pojazd, dodatkowej opłaty za każdy brakujący kilogram w tym samochodzie.
W przypadku złomowania samochodu z którego da się jeszcze odzyskać dobre jakościowo podzespoły, właściciel tego pojazdu może liczyć w zależności od wagi auta nawet do tysiąca złotych zapłaty.
W wydziale komunikacji do wyrejestrowania samochodu potrzebne będzie zaświadczenie o demontażu pojazdu, dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne.
Dokument ten wystawiany jest przez przedsiębiorcę, który prowadzi stację demontażu bądź punkt odbioru pojazdów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here