Komedie - jak szukać tego co nas bawi?

Komedie to jeden z najbardziej popularnych gatunków filmowych, który ogromną sławą cieszy się zarówno w naszym kraju jak i za granicą. Często zabawny film, cechujący się zbiorem przeróżnych żartów dotyczy tematu, który w świecie realnym (tym poza srebrnym ekranem) nie jest powodem do wyśmiewania go i traktowania w sposób żartobliwy. Ile reżyserów, ile skupisk fanów, tyle podgatunków komedii. Jak znaleźć te kilka filmów, które przypadną do gustu właśnie nam?

Jeżeli kino jest bardziej znaczącą dla nas formą rozrywki to z pewnością co jakiś czas natrafiamy na hasło w internecie, które jest dosłownym pytaniem: jakie polecacie komedie? I jest to całkowicie zrozumiałe, bo w natłoku tysięcy filmów, recenzji i trailerów nie łatwo jest natrafić na ten jeden tytuł, który wywoła u nas niepowstrzymane salwy śmiechu. Jednak pytanie to trafia do tak zróżnicowanego grona odbiorców, że w konsekwencji odpowiedzi będą się różnić a nawet będą ze sobą kolidować. Jeden film chwyci daną osobę za serce a inną oburzy.

Gatunek komediowy to istna kopalnia najróżniejszych motywów przewodnich. Komedie romantyczne, parodiujące inne filmy, obyczajowe, czy te, które celują w czarny humor. Wybór jest ogromny i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Chociaż komedia najczęściej kojarzy się obecnie z prostackim poczuciem humoru, czy znikomą, beznadziejną fabuła to nie jest to absolutnie żadna zasada. Każda sytuacja fikcyjna jak i realna, jest dobry płótnem dla dobrego reżysera. Co prawda w większości przypadków chodzi o tak zwane „odmóżdzenie” się i przynajmniej częściowe zapomnienie o prawach jakie panują dookoła nas. Jednak czasem tego właśnie odbiorcy potrzeba, takiego krótkiego, błogiego stanu, który namawia do całkowitego wyluzowania się. Dla tych, którzy do komedii podchodzą w sposób bardziej poważny (choć wydaje się być to sprzeczne z celem), producenci filmowi kręcą dzieła zarówno usiane żartami jak i przesłaniem, które jest warte przemyślenia.

Jak zatem szukać? Warto poświęcić czas na rejestrację w serwisach, które oferują dopasowywanie filmów na podstawie wcześniejszych ocen. Specjalne algorytmy w takich portalach podsumowują oceny a następnie porównują je z innymi wytycznymi takimi jak kategorie filmowe, czy tematy jakie zostały w produkcji poruszone. Wyliczenia nigdy nie będą pewne w stu procentach trafne, jednak daje to odbiorcy pogląd na filmy, które są zbliżone do pewnymi aspektami do tego, co nas najzwyczajniej w kinie kręci.

Fora tematyczne są również dobrym wyjściem. Setki kinomaniaków, szczegółowe opisy i recenzje to świetny wyznacznik jakości. Na takich forach istnieją użytkownicy, którzy porównują podobne produkcje filmowe i zestawiają je w listy pełniące funkcję rankingu. Przykładowo, po obejrzeniu komedii, która opowiada o grupce studentów pragnących niezapomnianej imprezy, możemy bez problemu wykorzystać jej tytuł i dopisać do niego „podobne filmy”. Taka czynność daje często dobre rezultaty i pozwala na zorientowanie się wśród podobnych tematycznie, lub stylowo filmów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here