Jak skutecznie odetkać uszy?

Zatkane ucho jest przyczyną ogromnego dyskomfortu. Niemniej w niektórych przypadkach można poradzić sobie z tym problemem w domowych warunkach. W przypadku poważniejszych problemów warto udać się do laryngologa. Jak odetkać zatkane ucho?

Jakie mogą być przyczyny zatkania ucha?

Jeżeli stan taki utrzymuje się przez ponad trzy dni, to wówczas może świadczyć o poważniejszych przyczynach, wśród których można wymienić stan zapalny tego narządu.
Wrażenie zatkanego ucha może się pojawić także bardzo często w różnych okolicznościach, na przykład podczas lotu samolotem lub jazdy windą. Może też być następstwem przeziębienia.
Podczas wystąpienia tego problemu warto zwracać uwagę na to, czy do ograniczenia słuchu dochodzą inne objawy takie jak: silny ból oraz szumy w uchu oraz to, jak długo utrzymuje się ów problem.
Jeżeli trwa dłużej niż trzy dni, wówczas należy zgłosić się czym prędzej do lekarza laryngologa, gdyż objawy te mogą świadczyć o zapaleniu ucha czy też pęknięciu błony bębenkowej.

Sprawdzone sposoby na zatkane ucho podczas przeziębienia

Jednym z najczęstszych objawów przeziębienia jest silny obrzęk śluzówek nosa, który to może przenieść się do przewodów słuchowych i trąbki Eustachiusza, która łączy ucho z nosem, co powoduje wrażenie zatkanych uszu. W celu skutecznego zwalczenia tej dolegliwości należy zastosować sprawdzone sposoby na udrożnienie dróg oddechowych.
Spośród wielu najbardziej skutecznym jest regularne używania kropli do nosa obkurczających śluzówkę. Warto też zastosować inhalacje z olejków eterycznych na przykład z olejku lawendowego lub z naparu ziół na przykład z melisy, szałwii lub rumianku.Jeżeli te domowe sposoby nie przynoszą pożądanych rezultatów, wówczas warto zgłosić się do lekarza laryngologa, gdyż przedłużające się wrażenie niedosłuchu może świadczyć o zapaleniu zatok.

Zatkanie ucha – spowodowane woskowiną

Woskowina jest to naturalna wydzielina uszna, która w normalnych ilościach ma działanie antybakteryjne oraz utrzymuje niskie pH. Zapobiega to rozwojowi rozmaitych infekcji, a co więcej chroni skórę przewodu słuchowego przed maceracją przy zawilgoceniem. Jej nadmiar często prowadzi do zablokowania światła przewodu słuchowego oraz osłabienia słuchu, a w poważniejszych przypadkach może doprowadzić do całkowitej głuchoty.
Ze zwiększoną ilością woskowiny najczęściej mają do czynienia osoby, które korzystają z aparatów słuchowych, pracują czy przebywają w zanieczyszczonym środowisku albo w miejscach, w których występuje znaczne zapylenie powietrza czy tez duży hałas.
Istotną przyczyną nadmiaru woskowiny może też być używanie gumowych słuchawek wkładanych do ucha, wystawianie tego narządu na znaczne zmiany ciśnienia atmosferycznego lub długie kąpiele.
W celu usunięcia woskowiny nie należy używać patyczków higienicznych, gdyż mogą one wepchnąć wydzielinę jeszcze głębiej do ucha, a co więcej uszkodzić wrażliwą błonę bębenkową, co może doprowadzić do znacznego poziomu osłabienia słuchu.
Woskowinę można skutecznie usunąć przy użyciu strzykawki czy też zakraplacza. W tym celu urządzenia te należy wypełnić wodą utlenioną lub też specjalnym płynem do usuwania woskowiny, który jest powszechnie dostępny w aptece.
Sprawdzonym sposobem na woskowinę są również parafina i specjalne krople do rozpuszczania tej wydzieliny, które można nabyć w aptece bez recepty. Ich skuteczne działanie polega na rozmiękczaniu zalegających w uchu złogów oraz zapobieganiu ich przywierania do ścianek przewodu słuchowego.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala17/domains/anianotuje.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here