Moda damska na przestrzeni lat

Moda powraca, a w kolejnych kolekcjach odzieży dostrzegamy elementy sprzed lat, najczęściej w nowoczesnym, odświeżonym wydaniu. Nie ma jednak wątpliwości, że dzisiaj nasz styl ubierania się znacznie różni się od tego sprzed stu lat i nie chodzi jedynie o znacznie większą swobodę, ale i wybór w ramach poszczególnych elementów codziennej garderoby.

Modowa rewolucja – spodnie

Dzisiaj spodnie damskie stanowią podstawę codziennej garderoby każdej pani, natomiast wcale nie tak dawno te były zarezerwowane jedynie dla mężczyzn. Jeszcze przed I wojną światową panie posiadały w swoich szafach tylko strojne suknie, ewentualnie spódnice, jedyną opcją dla noszenia spodni były orientalne szarawary, które jednak nie zdobywały znacznej popularności.

Spodnie u kobiet zdobyły uznanie dopiero wraz z powszechnością nurtu emancypacji płci pięknej, kiedy panie zaczęły walczyć o swoje prawa, przede wszystkim o równouprawnienie. Ich kroje zmieniały się wraz z modowymi sezonami, od cygaretek i spodni garniturowych zaczynając, poprzez słynne dzwony i tzw. szwedy, aż po rurki i obecnie modne spodnie typu paperbag. Jak wspominaliśmy, moda jednak powraca, dlatego dla współczesnego stylu hippie czy boho nadal charakterystyczne są spodnie z rozszerzanymi nogawkami.

Klasyka ponad wszystko

Dzisiaj moda odzieżowa jest wyzwolona, a każdy z nas może odnaleźć styl ubierania się zgodnie z własnymi preferencjami. Oczywiście, światowi projektanci dyktują sezonowe trendy, a Burda wykroje wyznaczają najmodniejszy styl ubioru, zaś propozycji jest tak wiele, że każdy z powodzeniem może ubierać się dowolnie. Nie ma mowy o modzie, która już przeminęła albo jest passe. Nawet jeśli jest odmienna od tej współczesnej, obowiązującej, możemy mówić o stylu retro czy vintage.

Najczęściej wybieramy klasyczne fasony, które są uniwersalne i sprawdzają się przez wiele lat. Codzienny outfit wolimy ozdabiać dodatkami, jak biżuteria, zegarek, buty, torebka czy fryzura.

Co jest istotne w modzie? Trendy zmieniają się wraz z kanonami, które dotyczą piękna kobiecej sylwetki. Po II wojnie światowej za najbardziej pożądane uznano krągłe kształty, a więc modne były bufiaste rękawy, okrągłe dekolty czy spódnice z tzw. koła. W latach 90. propagowano rozmiar „0”, dlatego hitem stały się obcisłe rurki. Dzisiaj nadal chwalimy się szczupłą sylwetką, zaś ubiór raczej dobieramy wedle własnych potrzeb.

Jeśli chcesz ubierać się modnie, zwróć uwagę na obowiązujący nurt wygody i swobody. Hitem jest styl uliczny, który łączy elementy basic najlepszej jakości z kolorowymi printami. Panie chętnie noszą sukienki maxi, króluje styl boho, który świadczy o wyzwoleniu. Wraca moda na motywy kwiatowe, neony, koronki, ortalion. To uśmiech w stronę lat 80., ale w wydaniu znacznie lepszym jakościowo. Zawsze dobieraj styl ubierania się do Twojego trybu życia, ale i okazji. Do pracy wybieraj zachowawcze outfity, a te szalone zostaw na imprezę z przyjaciółmi. Dzisiaj niewiele zaskakuje, natomiast nadal funkcjonuje tzw. etykieta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here