Jak się szybko nauczyć?

Kto nigdy nie zarwał nocy ucząc się do klasówki czy egzaminu? Ze świecą szukać takiej osoby. Systematyczność to cecha, którą mogą pochwalić się tylko nieliczni, większość osób przyznaje, że ma problem, by odpowiednio wcześniej zmobilizować się do przeglądania notatek. Nic więc dziwnego, że kwestia, jak się szybko nauczyć, by umieć, staje się dla wielu uczniów i studentów priorytetem. Nie ma żadnych magicznych metod, które pozwolą zrozumieć i zapamiętać semestralny materiał w dwie godziny, ale kilka trików, zwanych ogólnie mnemotechnikami, pomoże przyswajać więcej w bardziej efektywny sposób. Jedną z metod jest zapamiętywanie na zasadzie powiązanych ze sobą skojarzeń. Jeśli przywołasz w pamięci historię stworzoną z informacji, których masz się nauczyć, zostanie ona w Twojej głowie na dłużej. Określ też, czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, czy może najlepiej chłoniesz wiedzę przez dotyk. Niektórzy najlepiej uczą się z notatek, inni więcej korzystają z wykładów. Kolejnym sposobem, jak się szybko nauczyć jest tematyczne zakreślanie. Wiąże się to trochę z byciem wzrokowcem. Chodzi o to, by zaznaczać tym samem kolorem określony typ informacji i dzięki temu szybciej kategoryzować je w głowie. Do sprawdzonych studenckich trików należy też wspólna nauka. Warunkiem jest, aby mieć przyswojone choćby minimum informacji. Do optymalnych rozwiązań należy wytłumaczenie komuś wybranego zagadnienia. Wtedy na pewno zapamiętasz je na dłużej.

Jak się szybko nauczyć języków obcych? Tutaj sprawdza się systematyczność. Nie ma drogi na skróty. Codzienna nauka, która trwa kwadrans, potrafi przynieść lepsze efekty niż uczenie się zrywami i maratony nauki co dwa tygodnie. Pomaga też maksymalne zanurzenie się w języku. Polega to na tym, że otaczasz się nim ze wszystkich stron. Jeśli uczysz się angielskiego, to ustawiasz po angielsku menu w telefonie itp. Trzeba także rozwijać wszystkie aspekty języka: mówienie, pisanie, rozumienie ze słuchu i gramatykę. Z delikatnym wskazaniem na czynne umiejętności językowe.

Jeśli chodzi o konkretne umiejętności, jak na przykład szycie, pływanie czy malowanie na szkle, warto skorzystać z wiedzy innych. W sieci pełno jest przeróżnych tutoriali za darmo. Zawsze można też wziąć kilka lekcji u profesjonalisty. Dzięki temu łatwiej nauczyć się podstaw danego przedmiotu i rozwinąć wiedzę w późniejszym czasie.

Nie jest także tajemnicą fakt, że gdy ma się własne notatki z wykładów, to nauka staje się tylko formalnością. Każdy zapisuje informacje zgodnie z własnym tokiem myślenia. Dlatego, kiedy uczysz się z czyichś notatek, trudno je rozszyfrować. Szybciej nauczysz się, na przykład do sesji, gdy zrobisz harmonogram, kiedy trzeba się nauczyć danego zagadnienia.

To, jak się szybko nauczyć, zależy od tego, czego chcesz się nauczyć. Raz dobrym sposobem będzie kurs online, innym razem efektywnie dobrana metoda samodzielnej nauki. Czasem sprawdzą się bardziej korepetycje z doświadczonym nauczycielem. Zawsze jednak liczą się najbardziej chęci i zapał do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here