Jak sadzić i przecinać borówkę amerykańską?

Borówka amerykańska bardzo często nazywaną jest borówką wysoką. Jest to coraz powszechniej uprawiany w naszym kraju krzew, dający bardzo pyszne oraz pełne walorów odżywczych owoce. Niemniej nie w każdym ogrodzie owoce te dobrze rosną. Zatem jak sadzić borówkę amerykańską?

Najlepsze warunki dla prawidłowego wzrostu borówki amerykańskiej

Roślina ta lubi stanowiska słoneczne, ciepłe oraz zaciszne.Jej uprawa wymaga gleb raczej kwaśnych, najlepiej o pH wynoszącym od 3,8 do 4,8. Kolejnym warunkiem udanej uprawy borówki jest dość wysoka zawartość próchnicy w glebie, w której została posadzona. Optymalne warunki dla wzrostu tego krzewu istnieją dopiero wówczas, gdy zawartość części organicznych w ziemi wynosi powyżej siedmiu procent.

Dla odpowiedniej hodowli borówki amerykańskiej bardzo ważne jest również utrzymanie właściwego poziomu wody gruntowej.Powinien on być zawsze utrzymany na wysokości około 35-60 centymetrów przez cały okres wegetacji. W przypadku znacznego obniżenia się poziomu wody gruntowej, konieczne jest częste podlewanie krzewów borówki.

Sadzenie borówki amerykańskiej

Profesjonalni ogrodnicy zalecają najlepiej sadzenie krzewów dwuletnich, gdyż mają one wówczas dobrze rozwinięty system korzeniowy, w zawiązku z czym bardzo dobrze się przyjmują.
W kolejnym roku po wsadzeniu krzew zaczyna owocować.
Jeśli posadzimy jednoroczne krzewy borówki amerykańskiej to wówczas wymagają one szczególnej opieki i będą owocować dopiero po dwóch latach od ich wsadzenia.
Odległość pomiędzy wsadzonymi roślinkami zależy przede wszystkim od siły wzrostu krzewów oraz od rodzaju gleby. Na plantacjach borówki amerykańskiej krzewy sadzi się zazwyczaj w rozstawie trzech metrów pomiędzy poszczególnymi rzędami, natomiast a w rzędzie rośliny co 1,2 do 2 metra.
Takie wsadzenie tej rośliny umożliwia mechaniczną uprawę oraz wygodny zbiór. Sadząc borówkę na amatorskiej działce wystarczy zachować odstępy między rzędami – około 2,5 m i 1 m w każdym rzędzie.
Krzewy borówki wysokiej należy zawsze sadzić wiosną lub jesienią. Wiosenne sadzenie borówki jest znaczniej mniej ryzykowne, gdyż rośliny nie są wówczas narażone na przemarznięcie. Niemniej wybierając taką opcję należy liczyć się z koniecznością ich podlewania. Z kolei decydując się na posadzenie krzewów jesienią trzeba je wówczas dobrze zabezpieczyć na zimę, aby uchronić korzenie przed ewentualnym mrozem. W tym celu należy obłożyć ziemię wokół roślin ściółką z torfu, z trocin czy też liści. Zalecane jest sadzenie borówki około piciu centymetrów głębiej, niż rosły w szkółce. Po wsadzeniu krzewu należy je podlać.
Prawidłowe posadzenie borówki to podstawa sukcesu w uprawie rośliny. Niezwykle ważne jest również to, aby młode sadzonki borówki wysokiej zaszczepić specjalną szczepionką mikoryzową przeznaczoną dla tego typu roślin.

Cięcie borówki amerykańskiej

Przez pierwsze trzy lata od momentu wsadzenia krzewu należy ograniczać się do usuwania pędów słabych oraz chorych. Intensywne ciecie można wykonywać dopiero po czwartym roku. Wówczas to usuwa się wszystkie najstarsze pędy.
Podczas przecinania powinno zawsze usunąć się zasychające, chore, uszkodzone, cienkie oraz zagęszczające środek krzewu pędy. Ciecie wykonujemy zawsze na przedwiośniu, przed ruszeniem wegetacji. Ponadto można wykonać letnie cięcie borówki, tuż po zbiorze owoców, niemniej wówczas trzeba pamiętać, aby zrobić to przy pogodzie słonecznej oraz suchej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here