Zagęszczanie zupy

Tradycyjny obiad w polskim domu składał się z trzech podstawowych części: zupy, drugiego dania ( najczęściej jakieś mięso, ziemniaki lub kasza i surówka plus gotowane warzywa) i deseru. Przygotowanie takiego obiadu wymagało dużo czasu i sporego nakładu pracy. Sprzyjał temu zwyczajowy podział ról, gdy pracą zarobkową zajmował się mężczyzna, a kobieta cały swój czas poświęcała na zajęcia domowe.

We współczesnej rodzinie pracują zawodowo najczęściej obie osoby, i to na ogół do późnego popołudnia. Najczęściej podczas pracy zjadają lekki lunch, a dzieci spożywają obiad w szkolnej stołówce. Ciepły domowy posiłek przesunięty na godzinę 18 – 19 staje się w tej sytuacji kolacją. Zrobienie go w formie jednogarnkowej pozwala na oszczędność czasu i sił, których pod koniec dnia na ogół brakuje.
Najczęściej przygotowywanym wieczornym posiłkiem jest chyba makaron z dodatkami- sosem bolońskim, kurczakiem i brokułami czy też sosem serowym z dodatkiem szpinaku. Łatwo też szybko przygotować kotleciki z piersi kurczaka lub po prostu upiec kilka udek. Do tego ziemniaki lub ryż, jakaś surówka – obiad gotowy. Zestawiając to z cateringowym lunchem, przegryzioną przez młodzież w biegu zapiekanką czy burgerem możemy zauważyć, że zagubiliśmy jeden ważny obiadowy składnik – zupę.
Przygotowanie zdrowej i pożywnej zupy zajmuje rzeczywiście sporo czasu. Trzeba przecież sporządzić wywar mięsny lub warzywny, dodać odpowiednie składniki, to wszystko razem znów musi się pogotować. Dodatkowo może się wydawać, ze zupa to woda z dodatkami i nie zaspokoi głodu. Tymczasem odpowiednio zrobiona i zagęszczona zupa będzie stanowiła ciepły, rozgrzewający posiłek, dostarczający wielu witamin i soli mineralnych, nie obciążając żołądka i wątroby.
Nie zawsze wiemy, jak zagęścić zupę.
Tradycyjnie nasze babcie przygotowywały zasmażkę: rozgrzewały na patelni tłuszcz, na przykład stopiony boczek lub słoninkę, razem z mąką. Następnie mieszały powstałą masę z kilkoma łyżkami zupy i wlewały całość do garnka z gotującą się potrawą. Zupę pomidorową czy ogórkową zagęszczano śmietaną rozmieszaną z mąką. Oba te sposoby są oczywiście stosowane i obecnie, jednak jeśli chcemy zupę przygotować na wieczorny posiłek, lepiej użyć sposobów łatwiej strawnych.
Do zup zwykle zabielanych możemy zastosować jogurt lub islandzki skyr z małą ilością śmietany, rozmieszany z mąką ziemniaczaną. W przypadku zupy gulaszowej czy meksykańskiej dobrym zagęstnikiem będzie sproszkowana słodka papryka, dodatkowo podkreślająca smak potrawy. Wszystkie zupy warzywne, a zwłaszcza zupy – kremy doskonale zagęszczą zmiksowane ziemniaki. Pyszna jest zupa pomidorowa z dodatkiem grillowanej papryki, przetarta za pomocą blendera. Możemy też eksperymentować dodając do zup czerwoną soczewicę, która rozpadając się w krótkim czasie zagęszcza potrawę i wzbogaca ją o łatwo przyswajalne białko i witaminy.
Większość zup można przygotować poprzedniego dnia, a po powrocie z pracy wystarczy odgrzać i wzbogacić zieleniną: drobno posiekaną natką pietruszki, koperkiem lub bazylią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here