Wszystko, co musisz wiedzieć o akumulatorze

0
1570

W każdym samochodzie znajduje się akumulator. Jest to element działający jak duża bateria, umożliwiająca uruchomienie samochodu. Jego zadaniem jest zgromadzenie, a następnie uwolnienie energii elektrycznej. W momencie uwalniania energii jest ona przekazywana do cewki zapłonowej, wszystkich obwodów, znajdujących się w naszym samochodzie, a także do rozrusznika.

Ładowanie akumulatorów i ich rodzaje

Proces kumulowania prądu może odbywać się dwojako. Albo za pomocą ładowania z przepływem prądu (czyli z użyciem prostownika), albo samoczynnie, podczas jazdy (za pomocą alternatora). W samochodach osobowych najczęściej można znaleźć akumulatory kwasowo-ołowiowe, w których rolę elektrolitu odgrywa roztwór kwasu siarkowego. Takie akumulatory wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do pojemności. Ich wadą natomiast jest to, że są dość ciężkie, co może utrudniać samodzielny montaż.

Wśród akumulatorów samochodowych można wyróżnić akumulatory obsługowe, bezobsługowe i żelowe. Oprócz tego, w samochodach o napędzie hybrydowym, w których zastosowano system “start-stop,” montowany jest specjalny rodzaj akumulatorów odpornych na częste uruchamianie i wyłączanie. Należy mieć świadomość, że każdy akumulator ma określoną żywotność. Jeżeli dany akumulator przestanie być sprawny, konieczna będzie wymiana. Przy samodzielnej wymianie można wykorzystać akumulatory zakupione w sklepie internetowym. Warto jednak wybrać sklep cieszący się dobrą renomą, jak np. Ucando.pl. Kupując produkty ze sprawdzonych źródeł obniżamy ryzyko trafienia na uszkodzony lub stary akumulator.

Jak dbać o akumulator?

Akumulatory, jak wszystkie inne elementy znajdujące się w samochodzie, ulegają zużyciu. Należy mieć świadomość, że to, w jaki sposób dbamy o nasz akumulator, ma bezpośredni wpływ na to, jak długo będzie nam on służył. Jednym z najważniejszych aspektów jest dbanie o odpowiedni poziom naładowania akumulatora, przy czym należy mieć świadomość, że zbyt częste rozładowywanie, doładowywanie, a także przeładowywanie, nie wpływają pozytywnie na stan baterii. Ważne jest również to, aby w akumulatorze znajdował się odpowiedni poziom wody. W zależności od modelu, możemy sprawdzić poziom wody na specjalnej podziałce lub zobaczyć, czy elektrolit pokrywa płyty akumulatora (warstwa powinna mieć ok 0,5-1cm). Jednak nawet największa troska o akumulator nie zapewni mu nieśmiertelności. Dostępne w internecie akumulatory, takie jak choćby te oferowane przez sklep Ucando – https://www.ucando.pl/k/akumulatory/U1301,  stanowią dobry zamiennik dla naszego akumulatora. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, sprawdźmy jaką specyfikację powinien mieć akumulator, żeby był kompatybilny z naszym samochodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here