Jakie jest prawidłowe tętno?

Zacznijmy od tego, czym jest tętno. To falisty ruch naczyń tętniczych, który jest uzależniony od elastyczności ścian krwionośnych i skurczów serca.
Badając tętno, możemy dowiedzieć się wiele istotnych rzeczy, na temat stanu naszego zdrowia. Jak wygląda badanie tętna? Dokonuję się go zazwyczaj na tętnicy promieniowej, która jest jedną z dwóch największych tętnic i znajduje się na przedramieniu. Badanie można także wykonać na innej tętnicy, np. szyjnej, udowej, podkolanowej, czy ramiennej. Wszystko zależy od sytuacji i stanu badanego. Należy jednak pamiętać, że w trakcie resuscytacji, dochodzi często do centralizacji krążenia, co oznacza, że tętno na tętnicach obwodowych, może być nie wyczuwalne. Z tego względu lepiej jest sprawdzać tętno, na tętnicy szyjnej. Zatem przejdźmy do tego, jak wygląda samo badanie. Jest ono wykonywane dwoma palcami, które delikatnie uciskają tętnicę, leżącą bezpośrednio pod skórą. Warto zaznaczyć, że do badania nie używamy kciuka, w którym tętno jest również silnie wyczuwalne, aby nie pomylić tętna swojego z osobą badaną.
Na co zwrócić uwagę podczas sprawdzania tętna?
Po pierwsze na jego częstotliwość. Najważniejszym czynnikiem, na który należy wówczas zwrócić uwagę, jest wiek osoby badanej. Jego częstotliwość będzie dużo wyższa u dzieci i młodzieży, niż u osób starszych. Przeciętnie tętno u osoby młodej, wynosi około 85/min, u dorosłych spada do 70/min, natomiast u człowieka starszego może wynosić nawet 60/min. Są to jedynie uśrednione dane, dlatego najlepiej jest przkonać się, jaki puls jest charakterystyczny dla każdego z nas. Jakie powinno być tętno dowiemy się chociażby dzięki ciśniomierzowi. Jeżeli nie posiadamy takiego urządzenia, wystarczy udać się do apteki, bądź przychodni, takie miejsca zawsze udostępniają ciśnieniomierz.
Po drugie trzeba zwrócić uwagę na symetrię, co w praktyce oznacza, że tętno powinno być takie samo po obu stronach ciała.
Czasem zdarza się, że uderzenia mają różną siłe i odstępy, co oznacza, że jest ono niemiarowe, w przeciwnym wypadku mówimy o tętnie miarowym.
Wypełnienie z kolei zależy od ilości krwi, która wypełnia tętnicę. Określa je fala tętna i zależy ono od rzutu serca. Może być wysokie, niskie, równe, nierówne lub dziwacze.
Następną charakterystyczną cehą jest napięcie, które może być twarde, miękkie lub dwubitne.
Ostatnia lecz równie ważna jest chybkość, to znaczy wypełnianie się tętnicy, wraz z zapadaniem jej światła w obrębie jednego cyklu. Wyróżniamy tętno chybkie oraz leniwe.
Regularnie badając swoje tętno, możemy uniknąc wielu chorób i nieprzyjemności z nimi związanych. Warto zainwetsować w ciśnieniomierz, który zawsze będziemy mieli pod ręką, a codzienne kontrolowanie pomiarów, umożliwi nam wychwycenie zmian w naszym organiźmie. Zazwyczaj czujemy, kiedy mamy problem z ciśnieniem, jednak na puls nie zawsze zwracamy uwagę, ponieważ nie daje się nam tak we znaki. Jego odchyły od normy, są jednak równie niebezpieczne.
Należy też pamiętać, aby pulsu nigdy nie mierzyć tuż po wysiłku fizycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here