Jak spowolnić postęp endometriozy

Endometrioza to jedna z tych chorób, których niestety nie da się skutecznie leczyć. Niemniej można łagodzić towarzyszące jej objawy i to bez konieczności stosowania niebezpiecznych substancji farmakologicznych lub leczenia operacyjnego.

Ruch to zdrowie!

Badania dowiodły, że ruch jest jednym z tych czynników, które znacznie łagodzą przebieg endometriozy.

Należy pamiętać, że w przypadku chorób takich jak endometrioza stopnie intensywności schorzenia nie determinują zastosowania określonych form leczenia. Dyskomfort związany z chorobą (nawet w stopniu III i IV), można znacząco zmniejszyć poprzez dużą dawkę ruchu. Kobiety, które regularnie oprawiają sport, znacznie rzadziej narzekają na intensywny ból.

Pszenica? Lepiej unikać…

Na intensywność przebiegu endometriozy wpływ mają również składniki naszej diety.

Jednym z nich jest pszenica, która – według aktualnych badań – znacząco zwiększa dyskomfort towarzyszący cyklom miesiączkowym. Niektórzy badacze twierdzą, że odpowiedzialny za to jest gluten, który jest bardzo dobrze znany miłośnikom zdrowego trybu życia. Nie bez znaczenia są też ryby, które (dzięki kwasom omega-3 i omega-6) znacznie pomagają wyeliminować związany z endometriozą dyskomfort.

Suplementy diety

Zależnie od ulokowania się endometrium objawy towarzyszące cyklom miesiączkowym mogą mieć złożoną intensywność.

Dyskomfort ten można zmniejszyć poprzez stosowanie suplementów diety. Należy jednak pamiętać, by skonsultować się z lekarzem przed ich zastosowaniem. Niektóre zawarte w nich składniki mogą bowiem wywołać efekt odwrotny do oczekiwanego, czyli – mówiąc prościej – doprowadzić do intensyfikacji przebiegu miesiączki.

Dobre suplementy powinny zawierać m.in. witaminy A, C i E oraz beta karoten. Są to naturalne przeciwutleniacze, które zmniejszają intensywność powstawania nowych zmian o podłożu endometriozy. W przypadku takich chorób jak endometrioza stopnie schorzenia mogą mieć wpływ na przyjmowaną suplementację!

Podsumowanie

Endometrioza to podstępna choroba. Zależnie od usytuowania endometrium objawy mogą być bardziej lub mniej intensywne. Mimo to zaleca się, by zawsze podejmować (oczywiście w miarę możliwości) wszelkie działania, by zmniejszyć towarzyszący jej dyskomfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here