Jak przyrządzić pstrąga?

Pstrąg to bardzo smaczna ryba z rodziny łososiowatych. Jest drapieżnikiem żyjącym w czystych, zimnych wodach płynących. Większość pstrągów dostępnych na rynku pochodzi z hodowli, w których stwarza się rybom warunki podobne do tych, jakie mają w naturze.
W naszym kraju występują trzy gatunki pstrąga: potokowy, źródlany, tęczowy.
W kuchni pstrąg wykorzystywany jest do przygotowywania licznych, bardzo smacznych dań. Pstrąg jest bardzo smaczny, łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi – warto więc wiedzieć jak przyrządzić pstrąga aby przygotować danie obiadowe albo wykwintne danie na przyjęcie.
W tym celu należy zakupić świeżą rybę a następnie oczyścić ją z łusek i pozostałości po wnętrznościach. Pstrągom nie obcina się głowy przed przygotowaniem.
Na obiad najprościej jest przygotować pstrąga z patelni. Umytego i przyprawionego pstrąga smaży się na rozgrzanym klarowanym maśle z obu stron po maksymalnie 5 – 7 minut (w zależności od wielkości ryby). Po usmażeniu rybę z dodatkiem frytek, pieczonych ziemniaków lub ziemniaków z wody podaje się wraz z surówkami – najlepiej z białej kapusty.
Przygotowanie pstrąga na przyjęcie wymaga nieco więcej zachodu. Do tego celu potrzeba kilku ryb. Ryby można przygotować oddzielnie w foliowych owijkach lub ułożone obok siebie w naczyniu żaroodpornym. Każdą sztukę ryby należy posolić, natrzeć ziołami. Do środka ryby warto włożyć gałąź kopru, świeżą szałwię, ząbek czosnku, kawałek masła. Ryby zawinięte w folię piec około 30 – 45 minut w temperaturze 200 stopni. Czas pieczenia zależny jest od wielkości ryb.
Pstrąg pochodzący z bezpiecznych źródeł może być również przygotowany w postaci surowej – nie wszyscy wiedzą jak przyrządzić pstrąga, który pełnie rolę polskiego sushi. Najłatwiej jest przygotować danie zwane tatarem z pstrąga. W tym celu rybę najpierw należy wyfiletować. Z filetów dokładnie usunąć wszystkie ości a mięso posolić i skropić sokiem z cytryny. Odstawić do lodówki na godzinę – dwie. Zamarynowane filety trzeba posiekać nożem a następnie przyprawić solą, pieprzem, oliw i podać wraz z dodatkami typowymi dla tatara: posiekaną cebulka szalotką, pokrojonymi drobno ogórkami konserwowanymi lub grzybkami z octu. Tatar z pstrąga smakuje z białym pieczywem i masłem. Może być przystawką przed daniem głównym albo jedną z zakąsek podczas przyjęcia.
Z dużych pstrągów można przygotować w warunkach domowych danie na wzór szwedzkiego gravlaxa. Wprawdzie gravlax to danie z łososia, ale duży pstrąg łososiowy też się świetnie nadaje. Do przygotowania polskiego gravlaxa potrzebny będzie duży filet z pstrąga ze skórą, posiekany koper zielony, sól, pieprz, skórka z cytryny. Pstrąga należy przekroić na dwie mniej więcej równe części a następnie każdą z nich obłożyć grubą warstwą soli z dodatkiem kopru, pieprzu, skórki startej z cytryny. Ilość soli jest bez znaczenia – może to być pół szklanki lub więcej – ryba wchłonie i tak tylko tyle, ile potrzebuje. Obie części ryby należy złożyć jak kanapkę, zawinąć w folię spożywczą i umieścić w lodówce na dwie doby. Wylewać z talerzyka płyn, który wydostanie się z zawiniątka. Po dwóch dniach odwinąć, zeskrobać sól i kroić płaty pysznego pstrąga z soli. Do tego dania wystarczy kawałek chleba – jest wyśmienite!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here