Czy warto wgrać samemu system Android?

Android to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych, czołowych systemów, które znajdują się na milionach urządzeń zarówno mobilnych jak i coraz częściej stacjonarnych. Zaczęło się od telefonów. Aktualnie android występuje w formie systemu w tabletach jak i nowoczesnych telewizorach. Każda wersja oprogramowania jest przez twórców systemu polepszana, optymalizowana i wzbogacana w dodatkowe funkcje. Od wersji Androida zależy więc bardzo dużo, między innymi możliwość uruchomienia danych gier i aplikacji.

Wymagania, jakie potrzebne są do prawidłowego działania systemu, są często tematem sporów. Nowy sprzęt zaopatrzony w system Android po jakimś czasie przestaje być urządzeniem, które dalej wspiera się poprzez możliwość aktualizacji. Co wiąże się z brakiem możliwości korzystania z najnowszych funkcji. Użytkownicy takich urządzeń szukają więc alternatywnego rozwiązania i zadają pytanie: jak wgrać androida? Czasem chodzi albo o wgranie nowszej wersji, a nawet wgranie omawianego systemu na sprzęt, który wcześniej działał na całkowicie odmiennym oprogramowaniu.

Czy to możliwe? Tak, czasem tak. Istnieją portale internetowe zrzeszające ludzi, którzy na własną rękę dostosowują różne z wersji Androida tak, aby te mogły działać na sprzęcie, który nie dostał oficjalnej aktualizacji. Chociaż zabieg ten wymaga wielu ryzykownych działań, adepci modyfikacji systemu są na to gotowi a wyniki ich pracy i doświadczeń są udostępniane szerszemu gronu. Na specjalistycznych portalach związanych z Androidem, można odnaleźć tematy, gdzie umieszczone są poradniki opisujące przykładowo wgranie najnowszej wersji systemu, na smartfona, który posiada o wiele starszą wersję.

Co jest potrzebne do bezpiecznego wgrania systemu? To zależy od sprzętu jakim dysponujemy. Czasami wystarczy sam telefon i łącze internetowe, czasem dostęp do komputera i kilka zainstalowanych na nim programów. Taka różnica wynika z zabezpieczeń jakie stosuje producent urządzeń. Jeżeli zainteresujemy się tematem i zaczniemy pozyskiwanie odpowiednich aplikacji to z pewnością natkniemy się na informację o wymaganym roocie telefonu. Rootowanie polega na nadaniu użytkownikowi specjalnych praw, które umożliwiają korzystanie z programów ingerujących w system. Takie programy są niezbędne w przypadku chęci skorzystania z pliku, który zawiera w sobie dany system Android. Wykonanie rootowania najczęściej odbywa się poprzez wykorzystanie komputera i tylko czasem pozwala na przeprowadzenie tej operacji prosto z poziomu telefonu. Informacje o wymaganiach podawane są w poradnikach, których trzeba przestrzegać. Nieumiejętne modyfikowanie systemu może wiązać się z tak zwanym „ucegleniem” telefonu, który przestanie działać. Istnieją oczywiście metody ratunku, które jednak nie zawsze mogą zadziałać.

Warto pamiętać, że instalacja Androida jest wykonywana na własną rękę i odpowiedzialność. Zmiana systemu (poza dedykowaną aktualizacją, którą udostępnia producent) jest wystarczającym powodem do anulowania gwarancji, jaką objętą był nasz telefon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here